Divadla

Zveřejněno dne 19. 3. 2021
Hamlet on the Road
Před 420 lety napsal Shakespeare jednu z nejslavnějších tragédií všech dob: Hamleta. Ten byl mnohokrát uveden, několikrát zfilmován, postava Hamleta se stala archetypem a v divadelním slangu se činoherním hercům přezdívá Hamleti. Divadlo Radost uvede Hamleta závěrem sezony – ovšem poněkud jinak, než bývá zvykem: totiž jako komedii inspirovanou jadrnou poetikou jarmarečních kočovných loutkářů.Scénář Pavla Trtílka vypráví příběh Shakespearovy hry prostřednictvím života kočovné herecké společnosti, která na jedné ze svých štací uvádí Hamleta ve starobylém překladu s použitím loutek. Podobně jako u loutkářských her uváděných starými kočovnými společnostmi bude také Hamlet Divadla Radost veselou podívanou, ve které si všichni můžou utahovat ze všech a sám Hamlet bude mít mnohem blíž k harlekýnovi a ironickému kašpárkovi než k hloubavému intelektuálovi.

Interiérová verze bude uváděna v budově Divadla Radost, exteriérová se bude odehrávat na divadelním voze navrženém scénografem Pavlem Hubičkou. Tento vůz v podobě pojízdného jeviště může za diváky přijet kamkoli. Bude zabydlen členy kočovné loutkářské společnosti, která má v repertoáru jedinou inscenaci – loutkového Hamleta v archaickém překladu. S ním kočuje už tak dlouho, že se jich zmocní vražedný mechanismus přítomný v této Shakespearově tragédii, a oni se navzájem povraždí. Přežije jen hrobník, aby je mohl pohřbít, a Horacio, aby mohl Hamletův příběh vyprávěl dál.

K režijnímu nastudování byla pozvána polská režisérka Joanna Zdrada, která je autorkou výrazných pohybově a výtvarně koncipovaných inscenací v divadlech v Polsku, na Slovensku i v Česku.

Hamlet on the Road
Divadlo Radost
www.divadlo-radost.cz
Autor koní: René Šujan 

Redakce
Článek otištěn v Kult 03/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+