Divadla

Zveřejněno dne 13. 2. 2021
Láska v době virověku
Jestliže se 19. století nazývalo století páry, tak 21. století přihoďme trochu puncu přídavným jménem „virové“. Průšvih začal nenápadně lednem roku 2020. Lautr všechno co známe, „se rozbilo“. Smůla, že to zatím nikdo neopravil. Divadlo Tramtarie z Olomouce v letním rozvolnění nezahálelo a s virovým stoletím se začalo prát. V jejich inscenaci kvete láska v každém věku – i v tom koronavirovém.Téma zákeřné nemoci by se mohlo zdát jako fígl, jak vyplnit repertoár něčím neobvyklým. Zamysleme se společně – již dlouhou dobu žijeme ve světě, který se obrátil na ruby. Úkolem divadla by mělo být i reflektovat surovou realitu všedních dní. Jasně že bychom od toho virového mumraje všichni nejradši utekli: ideálně se zabořit do měkkých sedadel před nadýchanou oponu.

Představení Láska za koronu vsází na linearitu vyprávění. Obrazy se ale rychle mění. Přestavbu scény, kostýmy i zvuky zajišťují samotní herci. Stand Up Comedy s velkým důrazem na práci s hlasem, zpěvem a pohybem, tak by se dal charakterizovat jejich žánr. Kýchnout si během roku 2019 v MHD? Úplná pohoda. V roce 2020 vás za to spolucestující pomalu kamenují. Smutná realita korona-seznamování Terezy Čápové a Miroslava Černého provětrá vaše bránice jednoznačně nejvíce. Naopak online distanční hodina tělocviku se zdá i na korona-dobu až moc přitažená za vlasy. Když už nám zakázali zpívat, tak aspoň distančně cvičme.

Že les kdysi býval balzámem pro vaši duši a nejlepším místem na meditaci? Teď je na lesní cestě rušněji než v otevřených obchodních domech těsně před Štědrým dnem. Důraz na spasitelskou funkci očkování a jeho nekritickou honoraci trochu narušuje povedený uštěpačný tón hodnotící mnohdy depresivní a direktivní korona-realitu. Otázkou zůstává, jestli se nějaká apokalypsa vůbec udála/děje.

Láska za koronu
Divadlo Tramtarie Olomouc
Psáno z online záznamu na dramox.cz
www.divadlotramtarie.cz

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+