Historie

Zveřejněno dne 16. 11. 2021
Proměny Brna ve fotografii – Hostinec U sedmi Švábů
Pověstný hostinec stával pravděpodobně mezi dvěma dvory jednoho z největších brněnských činžovních domů v Kopečné ulici č. 37. Dům, který se také nazýval „Schellenberský“, vznikl pravděpodobně v roce 1748 na místě sedmi malých polozbořených domků. Tehdy objekt i s přilehlou zahradou koupila od advokáta Karla Schellenberga ovdovělá hraběnka Alžběta Waldorfová a zřídila v něm klášterní nemocnici alžbětinek.Brzy se však ukázalo, že se dům pro potřeby alžbětinek nehodí, a proto hraběnka Waldorfová zakoupila louku a chmelnici u řeky Svratky pod Červeným kopcem. V letech 1751–1754 na ní dala postavit pro řád sester sv. Alžběty klášterní nemocnici, která i s konventem stojí na svrateckém břehu dodnes.

Dům U sedmi Švábů našel tehdy nové využití, když v něm brněnský městský a krajský „fyzikus“ dr. Karel Linz zřídil školu pro lazebníky a porodní babky. Ledárnu rozsáhlých sklepních prostorů domu tehdy využil jako márnici pro přechovávání mrtvol a přízemí jako přednáškovou pitevní síň pro lazebníky. Zde se studenti učili na nebožtících trhat a spravovat zuby nebo napravovat zlomeniny končetin, které byly zemřelým pro tyto účely záměrně lámány. Po zrušení nemocnice v roce 1784 se tento barokní dům stal opět soukromým majetkem a byl přeměněn na rozsáhlý činžák. Měl dva vchody a vnitřní prostor v mírném svahu dělil vestavěný objekt na dva dvory. Horní, menší dvůr byl přístupný velkou branou z Kopečné ulice a z něj se po schodišti sestoupilo do spodního prostorného dvora se studnou uprostřed. Tento větší dvůr byl přístupný branou z ulice Školní (dnes Leitnerovy). Dvory obklopovaly jednopatrové a přízemní objekty s mnoha schodišti a malými byty převážně pro chudší část místních obyvatel.

V polovině 19. století byl činžák v souvislosti s rostoucím nedostatkem bytů nadstaven o dvě další patra do podoby jednoho z největších pavlačových nájemních domů v Brně. V roce 1886 dům vyhořel. Tehdy zde žilo 650 lidí ve 120 bytech. Při rozšiřování Kopečné ulice byl v roce 1954 zbořen uliční trakt a v roce 1958 i příčný objekt předělující oba dvory. Byla to právě ta část, kde zřejmě v polovině 19. století prosperoval pověstný hostinec U sedmi Švábů.

Hostinec byl vyhlášený velmi levnými a chutnými jídly, výbornými nápoji a podle legendy dal jméno celému domu. V polovině 19. století tuto hospůdku zřídil hostinský, který měl kromě profesní obratnosti také velký smysl pro humor. Pro pobavení svých hostů dal na stěnu zavěsit velkou plochou skříňku s dvířky, jejíž vnitřní zadní stěnu tvořilo zrcadlo. Nad skříňku nechal vymalovat šest typických Švábů s kopím na ramenou ze starých německých báchorek. Nový příchozí pak obvykle upozornil hostinského na chybu v počtu a žádal-li vysvětlení, byl přiveden před skříňku, kde pak v zrcadle spatřil „sedmého Švába“, k pobavení celé společnosti.

Dům, který byl ještě nedávno útočištěm nemajetných podnájemníků a studentů, však bohužel zanikl. Na jeho místě vyrostl nový obytný komplex, který bude dávnou i nedávnou minulost těchto míst nadále připomínat, i kdyby jen názvem.

Aleš Svoboda
Článek otištěn v Kult 11/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Leopold Králík
Milovníci sportu aneb Smrt darebáka
Carpe Diem
Kniha Milovníci sportu aneb Smrt darebáka je první ze série detektivních příběhů se společným názvem Milovníci ze školského prostředí, které spojuje postava vyšetřovatele Dana Švédy. Tento hlavní hrdina připomíná s trochou nadsázky kultovní postavu detektiva Phila Marlowa z románů Raymonda Chandlera.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+