Lidé

Zveřejněno dne 6. 9. 2021
EDITORIAL: Covidové tornádo

Byl sobotní večer krátce před jedenáctou hodinou a já jsem chtěl navštívit restauraci Kozlovna U Malchrů. Hledal jsem vchod, kterým se dostanu dovnitř. Našel jsem vstupní dveře, ale ty byly zamčené, přitom podle provozní doby mělo být otevřeno do půlnoci. Nevzdával jsem se a Kozlovnu jsem obcházel ze všech stran, jako nějaký středověký dobyvatel pátrající po skulince, kterou se dostane do hradu, aby jej mohl dobýt. U vrat do Kozlovny jsem nakonec potkal vrchního, který vynášel odpadkový koš.Máte otevřeno?“ zeptal jsem se.
Už zavírám. Nemá to cenu. Uvnitř sedí čtyři lidi,“ odpověděl.
A pivo byste mi natočil?“ nenechal jsem se odbýt.
Ne, kdepak. Pivo už jsem odpojil,“ zněla jeho rázná a jasná odpověď.

V tu sobotu jsem se chtěl napít, a tak jsem v hledání pokračoval. Narazil jsem na pár dalších restaurací, které byly zavřené v rozporu se svou provozní dobou. Nezbylo než zamířit do centra města.

Před pár dny jsem se dozvěděl o nejmenované brněnské restauraci, která bude končit. Samozřejmě jsem se ptal na důvod. „Není personál a nechodí lidi,“ dostalo se mi odpovědi.

Gastronomií, nejen tou brněnskou, se prohnalo TORNÁDO podobné tomu, které zasáhlo část jižní Moravy. Bylo to COVIDOVÉ TORNÁDO. Odneslo restauracím klienty i zaměstnance. Do podniku, v němž narazíte na neschopný personál, přestanete chodit. Restaurace bez klientů, kteří jejím majitelům udělají dostatečný obrat, nesežene dostatek peněz na kvalitní personál. Tím se dostáváte do začarovaného kruhu, ze kterého není cesty ven.

Kdo zachrání gastronomii po COVIDOVÉM TORNÁDU? Kdo založí charitativní sbírku? Kdo přijde na pomoc, kdo bude vytáčet pivo, roznášet jídlo a pití? Kdo navaří? Kdo setře stoly a podlahu?

Nemusíme tuto pohromu přímo srovnávat s tou z Hodonínska a Břeclavska. I ona ale napáchala skryté, do značné míry nepředstavitelné škody, které budou mít dlouhodobé a dalekosáhlé následky.

Na vaše zdraví


Radek Holík
Článek otištěn v Kult 09/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Miroslav Macek
Saturnin se představuje
XYZ
Ač se to může zdát k neuvěření, Saturnin nebyl sluhou odjakživa. Přesto už jako jinoch prožíval řadu neuvěřitelných příhod. Jak vypadaly jeho mladické eskapády, do nichž byla skoro vždy zapletená nějaká ta žena? Proč se jeho matka rozhodla pro jméno Saturnin? A jak se dostal až do služeb svého pána v obklopení tety Kateřiny a dalších příbuzných?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+