Filmy

Zveřejněno dne 9. 9. 2021
RECENZE: Aragornovo totální autorství
Newyorský rodák Viggo Mortensen už dávno není „pouze“ představitelem chrabrého Aragorna z trilogie Pán prstenů. Od té doby ušel pořádný kus cesty, lemované spoluprací s hvězdami uměleckého filmu typu Davida Cronenberga nebo Lisandra Alonsa. Prozatímní vrchol jeho snahy o výlučnost se jmenuje Ještě máme čas.Snímek je autorským dílem se vším všudy. Silně autobiografický příběh Mortensen nejen napsal, natočil a z velké části zaplatil, ale složil si k němu také vlastní hudbu. To všechno se bude vyjímat ve všech knihách a článcích mapujících jeho kariéru, samo o sobě to však zřejmě zaujme především početnou skupinu jeho fanoušků a fanynek. Zaslouží si jeho mnohonásobný debut pozornost i bez ohledu na osobní tvůrčí vklad?

Nejkratší možná odpověď zní ano. Nejspíš i zmíněné možnosti být u toho, když točí své filmy uznávané persony světové kinematografie, se odrazily ve formální vyspělosti, s níž si jako režisér Mortensen počíná. Portrét komplikovaného vztahu nesnášenlivého otce a jeho homosexuálně orientovaného syna je snímkem v dobrém slova smyslu pomalým. Obejde se bez momentů překvapení, vrcholů i pádů – byť toto je pochopitelně ryze subjektivní.

Mortensen to sice s odvahou odrážející se v příliš mnoha tématech, s nimiž pracuje, krapet přehnal. Neustálé skoky do minulosti se navíc postupně stávají trochu repetitivními. Na „správnou“ vlnu naladěné publikum si ovšem upřímností svého sdělení bezpochyby získá.

Premiéru v českých kinech si film odbyl už koncem května, ale v programu některých kin se Ještě máme čas objevuje dodnes. A díky Aerovodu si jej mohou všichni legálně pustit i v pohodlí svého domova.

Hodnocení:
IMDb 64 %
ČSFD 64 %
Kult 60 %

Ještě máme čas
Viggo Mortensen
Premiéra 27. května 2021
www.aerovod.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 09/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Joanne K. Rowlingová
Vánoční prasátko
Albatros Media
Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+