Hudba

Zveřejněno dne 3. 9. 2021
Brněnský varhanní festival v novém desetiletí
Osm koncertů rozezní královské nástroje v centru Brna a tóny varhan z dílen různých mistrů varhanářů vyplní večery babího léta. Za poslech stojí koncerty v jezuitském kostele na moderním koncertním nástroji, dále na nově rekonstruovaných historických varhanách v loretánské kapli. Pěkný večer slibuje návštěva v oblíbeném Červeném kostele nebo v kostele sv. Augustina na Kraví Hoře.


Varhanní reminiscence je podtitul, který umožní ohlédnout se za varhanním dílem světových i českých skladatelů od renesance až po současnost jako dialog minulosti a současnosti a prolínání různých epoch a stylů v podání umělců nejen domácích, ale také z Polska, Itálie, Německa a Slovenska. Na závěr celého festivalu usedne 29. září za varhany profesorka Alena Veselá, patronka Brněnského varhanního festivalu, která u svého milovaného nástroje oslaví své obdivuhodné 98. narozeniny, jež si připomínáme z restriktivních důvodů o dva měsíce později. Vystoupí společně se svou bývalou žačkou, dnes přední brněnskou varhanicí a současnou organizátorkou festivalu Hanou Bartošovou.

Brněnský varhanní festival
Brno (jezuitský kostel, loretánská kaple, Červený kostel a kostel sv. Augustina)
26. 8. – 29. 9. 2021 v 19.30 hodin
www.varhany.nomi.cz


Redakce
Článek otištěn v Kult 09/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Procházka
Kočár do Vídně
Národní divadlo Brno
Film Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni je dodnes považován za jeden z přelomů kinematografie šedesátých let, a to zejména díky originálnímu převedení stejnojmenné novely Jana Procházky a ojedinělé hudbě Jana Nováka. Komorní psychologické drama o strachu, nenávisti a lásce na konci druhé světové války zůstává i dnes univerzálním poselstvím o relativizaci základních lidských hodnot.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+