Festivaly

Zveřejněno dne 3. 8. 2021
Brněnská muzejní noc se letos výjimečně uskuteční v srpnu
Další ročník Brněnské muzejní noci připadl kvůli koronavirové pandemii netradičně na srpen – v sobotu 7. srpna od 18 hodin do půlnoci budou návštěvníci moci navštívit rozličné kulturní instituce se speciálním programem. O kyvadlovou dopravu mezi jednotlivými muzei a galeriemi se opět zdarma postará Dopravní podnik města Brna.Přípravy letošní Brněnské muzejní noci byly ovlivněny, jako všechny kulturní akce, aktuálním stavem koronavirové pandemie a vládními opatřeními s ní spojenými. Proto byl zvolen poněkud netypický prázdninový termín, aby bylo možné uskutečnit program v co nejvhodnějších podmínkách a hlavně bezpečně. Kvůli termínu či jiným praktickým důvodům se tak některé z hlavních institucí, jako například Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum nebo Muzeum města Brna, bohužel letos nemohou zúčastnit.

Finální počet zapojených institucí je 18 a nabídnou mnoho podnětů k vidění a vyzkoušení: zábavné a kreativní aktivity pro děti i dospělé, promítání filmů, komentované prohlídky, koncerty, prezentace, projížďky na koních, virtuální realitu, tvoření na hrnčířském kruhu, divadlo, step, módní přehlídku a samozřejmě otevřené výstavy a expozice. Na většině míst bude vstupné dobrovolné, některé akce či výstavy budou zpoplatněny symbolickou částkou nebo do nich bude umožněn vstup s výraznou slevou.

V rámci minulého ročníku Brněnské muzejní noci byl spuštěn nový web, který přehledně pomáhal potenciálním i reálným návštěvníkům s orientací v programu a dopravě. Letos tomu nebude jinak a na adrese www.brnenskamuzejninoc.cz tak bude možno najít všechny potřebné informace podle míst, mapy nebo programu včetně možnosti stažení kompletní brožury. Na webu je také možné vyhledávat v jízdních řádech po Brně i okolí pro zájemce, kteří budou chtít navštívit i mimobrněnské instituce.

Osobně bude možno se informovat o programu či dopravě v historickém autobusu na náměstí Svobody od 4. do 6. srpna (10.00–18.00) a 7. srpna (16.00–22.00) na Moravském náměstí. Doprava bude opět zdarma a zajišťovat ji budou zvláštní autobusové linky Dopravního podniku města Brna. Centrální přestupní bod bude na Moravském náměstí.

Novinkou letošní Muzejní noci je možnost využití alternativní dopravy – k přemisťování z jedné lokality do druhé mohou návštěvníci využít zdarma kola Nextbike se stanovišti poblíž mnoha zapojených institucí. Pomocí speciálního kódu, který uživatel zadá v aplikaci Nextbike, se mu automaticky načtou minuty jízdy zdarma.

Brněnská muzejní noc probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad akcí převzali: Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR, Markéta Vaňková, primátorka statutárního města Brna, Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed, Vojtěch Cikrle, diecézní biskup brněnský. Garantem Brněnské muzejní noci je Moravská galerie v Brně. Brněnská muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. s podporou Ministerstva kultury. Na akci se významným způsobem podílí Dopravní podnik města Brna a. s. zajišťující bezplatnou dopravu návštěvníků do výstavních budov mimo centrum města.

Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Procházka
Kočár do Vídně
Národní divadlo Brno
Film Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni je dodnes považován za jeden z přelomů kinematografie šedesátých let, a to zejména díky originálnímu převedení stejnojmenné novely Jana Procházky a ojedinělé hudbě Jana Nováka. Komorní psychologické drama o strachu, nenávisti a lásce na konci druhé světové války zůstává i dnes univerzálním poselstvím o relativizaci základních lidských hodnot.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+