Lidé

Zveřejněno dne 2. 8. 2021
MINIROZHOVOR: Jako by mi Mahen koukal přes rameno
Série minirozhovorů pokračuje a tentokrát jsme se na pár otázek zeptali Libuše Nivnické, ředitelky Knihovna Jiřího Mahena v Brně (KJM), velké milovnice čtení. Víte, že KJM slaví letos stoleté výročí?Jak jste se stala milovnicí knih?
Rozhodují u mě bylo dětství. V naší rodině se vždy četlo, domácí knihovna byla bohatá a kvalitní včetně dětských knih. Důležitou roli v dětství hrály také ilustrace. A nejsilnější emoční zážitky z četby jsem měla v období studií. K řadě klasických titulů se vracím a nesmí chybět v mé osobní knihovně.

Co pro vás znamená brněnská osobnost Jiří Mahen?
Jiří Mahen je pro mě logicky nejvíce spojen s roli knihovníka a také člověka, který uměl burcovat společnost a kulturní scénu té doby. Vedle řady archivních materiálů, které máme v knihovně, jsou zde i jeho osobní věci umístěné v expozici Mahenova památníku. Čím více mám možnost pročítat se dobovými dokumenty, držet v rukou publikace s jeho osobními vpisky či se dotýkat předmětů, které denně užíval, tím je pro mě stále plastičtější osobností. Máme skoro pocit, jako by nám koukal přes rameno a komentoval naše dnešní počínání. Mahen byl osobnost, jehož myšlenky jsou vpravdě nadčasové a můžeme z nich čerpat dodnes.

Letos Knihovna Jiřího Mahena slaví 100leté výročí svého založení. Jak to oslavíte a jaké jsou plány knihovny na dalších sto let?
Toto mimořádné výročí si připomínáme celý rok tak, aby ho s námi mohla prožívat a sdílet veřejnost. Některé plány musely posečkat, až se zlepší epidemiologická situace, a tak dárky v podobě zcela nové pobočky ve Vojtově ulici či otevření revitalizované knihovny Na křižovatce dostala veřejnost až během červnových dnů. Stejně tak vernisáž výstavy 100 let, 100 otisků Knihovny Jiřího Mahena v Brně, která byla k vidění na Pohořelci do konce června. Postupně budou její části instalovány také na pobočkách. Na léto jsme pro rodiny a všechny zvídavce připravili zábavné soutěžní putování po všech našich provozech.
A jak vidím budoucnost knihovny? Knihovna je místo, kde lidé mohou nejen čerpat informace, vzdělávat se či relaxovat, ale především místo, kde mohou být spolu, sdílet své radosti i starosti, nalézat zde bezpečný prostor k tichému přemýšlení i setkání s přáteli a kamarády. A v tomto spatřuji budoucnost, protože přes všechny možnosti on-line světa zůstává přirozenou a nepostradatelnou potřebou člověka mezilidský osobní kontakt. A k tomu bude knihovna vždy skvělým místem.

Ve svém volném čase ležíte v knihách, nebo jej trávíte jiným způsobem?
Zálib a koníčků mám mnoho. Knihy mezi ně samozřejmě patří, ale je to pro mě spíše součást každodenního večerního rituálu. Svůj volný čas dělím mezi zahradu, cyklistiku, myslivost, domácí mazlíčky, výlety s rodinou k vodě za rybami a stále více mě naplňuje tvorba keramiky, šperků či malba. 

Ing. Libuše Nivnická je ředitelkou Knihovna Jiřího Mahena v Brně, která je největší městskou knihovnou na Moravě a ve které na tomto postu působí již čtvrt století. Je místopředsedkyní Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, členkou výboru české sekce IBBY, místopředsedkyní Ústřední knihovnické rady, členkou sekce kultury UZS ČR. Od roku 2013 je držitelkou prestižního ocenění Cena českých knihovníků a v roce 2016 byla oceněna Medailí Z. V. Tobolky za významný přínos pro rozvoj českého knihovnictví. Je také nositelkou ocenění Velkomoravský knihovník, kterou uděluje region SKIP (2017).

Radek Holík
Článek otištěn v Kult 07/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+