Filmy

Zveřejněno dne 10. 6. 2021
RECENZE: Konečně originální pohádka?
Snad žádný filmový žánr není v Česku pod takovým drobnohledem publika jako pohádka. Nejvíc patrné je to pochopitelně v období kolem Vánoc, ale třeba takové S čerty nejsou žerty reprízují televizní stanice při nejrůznějších příležitostech několikrát do roka. Málokdy se stane, aby si davy podobně zamilovaly některou z „těch nových“. Změní to Princezna zakletá v čase?Druhý samostatný celovečerní film Petra Kubíka vstoupil do kin začátkem loňského podzimu, ale kvůli pandemické situaci ho potkal podobně nepříznivý osud jako drtivou většinu soudobých premiér. Pomyslnou druhou šancí je pro něj nedávné uvedení na Aerovodu.

Fantazijní prvky se sice objevují téměř ve všech pohádkách, ale Princezna zakletá v čase jde v tomto směru ještě dál. Žánry propojuje způsobem, kdy výsledná syntéza znesnadňuje určení, který převažuje. A určitě to není na škodu. Příběh pracující s módním opakováním stejného dne neustále dokola sice jinak nemá moc čím překvapit, ale je možné, že pro spíše svátečnější diváky to bude prvek, jenž si získá jejich pozornost spíš než další variace na ladovské dobrodružství s čerty a dalšími prvoplánově legračními postavičkami.

Film sice nedokáže zakrýt omezený rozpočet a celkově toho nenabízí tolik, aby to omluvilo jeho naopak štědrou délku, zato třeba vizuální efekty je možné označit za velmi zdařilé. Princezna zakletá v čase je podobných protikladů plná, stojí na půli cesty mezi modernou a tradicí (změní to chystaný druhý díl?). Nedá se říct, že by určovala směr dalším českým filmovým pohádkám, ale rozhodně není pouze jednou z řady.

Hodnocení:
IMDb 76 %
ČSFD 76 %
Kult 60 %

Princezna zakletá v čase
Petr Kubík
Premiéra 17. září 2020
www.aerovod.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Honza Hlaváček
Trapasy v hantecu
Cosineubóchnusámtonemám
Trapasy v hantecu aneb fópáčkový storky jsou skutečnými příběhy ze života autora této knihy, muzikanta a šiřitele brněnského hantecu Honzy Hlaváčka. Šiřitel slangu moravské metropole v krátkých povídkách ilustruje svoji schopnost způsobit co největší možný trapas v co nejkratší možné době a s minimem vynaložené energie. Najdeme zde příběhy ze studií, hudebních produkcí, dovolených i ze zaměstnání, ať už jako muzikanta, (třeba i na pohřbech), ajťáka nebo učitele. To vše, jak jinak, než v brněnském hantecu s nezbytným slovníčkem za každou kapitolou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+