Lidé

Zveřejněno dne 25. 3. 2021
PŘEDSTAVUJEME: Krokodýlí párty v obýváku
Pro Jiřího Wienera, ředitele programové a hudební části brněnského rádia Krokodýl, je hudba na prvním místě. K tomu všemu navíc usedá každý den za mikrofon v bloku s názvem Po obědě s Krokodýlem (12–15), Hity na přání (19–20) a Devadesátka (20–21), v sobotu navíc provází Hitparádou Rádia Krokodýl (16–18). V rozhovoru jsme se dozvěděli, co nového v rádiu připravují a jak chtějí podpořit lokální hudebníky.Jako programový ředitel Rádia Krokodýl působíte už skoro 16 let. Co jste dělal předtím?
Budete se divit, ale byl jsem vlastně posluchač, který vždycky chtěl dělat v rádiu Krokodýl. Pracoval jsem jako geodet-zeměměřič a jednoho dne při měření, vytyčování v terénu, jsem poslouchal Krokodýla a slyšel o reality show: Krokodýl ve vaší kůži – vyměň si job za job. Principem bylo, že moderátor z rádia šel dělat vaši práci a vy jeho, tedy vysílání. Pro mě to byl splněný sen. Vyzkoušel jsem to a při mém vysílání v rádiu mě šťastnou náhodou slyšel ředitel Krokodýla. Ihned zavolal do studia s otázkou: „Kdo je ten nový moderátor?“ Bylo mu řečeno, že jsem posluchač z nové reality show, co se vysílá. On jen odpověděl: „Ten se mi líbí, bereme ho“ (smích) A tak jsem si splnil svůj dětský sen. Začal jsem moderovat. Měl jsem cit pro výběr písniček, a tak jsem časem začal vybíral novinky do hitparády, kterou jsem i vysílal, a postupně se propracoval na hudebního dramaturga a programového ředitele. 

V čem je Rádio Krokodýl specifické?
Krokodýl je specifický tím, že je v Brně a na jižní Moravě doma. Ostatní rádia „odletěla“ do Prahy, Krokodýl zůstává a je tak posluchačům nejblíže. Ve vysílání se věnujeme především tématům z Brna a okolí. Navíc jsme unikátní největším hudebním výběrem v éteru. Hrajeme největší hity od osmdesátých let po současnost a na rozdíl od ostatních rádií neopakujeme písničky, což naši posluchači oceňují vysokou poslechovostí. Žádnou písničku neuslyšíte během dne dvakrát.

Jak se během let vyvíjí Krokodýlova poslechovost a jak ji ovlivnila covidová krize?
Krokodýl, jako jedno z mála rádií v České republice, zaznamenal nárůst posluchačů, potvrzují to nejnovější výsledky poslechovosti rádií. Krokodýl je dlouhodobě nejposlouchanější regionální rádio v ČR. V období pandemie jsme lidem dělali radost ve vysílání, bavili je, informovali, vozili dárky od posluchačů lékařům a sestřičkám v nemocnicích a v době zákazu koncertování a zpívání jsme ještě více podporovali české interprety. O víkendech jsme vysílali živě pořad „Krokodýlí párty v obyváku“. Posluchači si s námi mohli zatancovat doma, v kuchyni, v obýváku, v garáži nebo na cestách v autě.

Máte zjištěno, které skupiny obyvatel patří mezi vaše nejvěrnější posluchače?
Ano, máme, je to zjednodušeně celá rodina a lidé v produktivním věku 25–45 let.

Snažíte se pomáhat lokálním hudebníkům?
V našem vysílání dáváme pravidelně prostor interpretům z Brna a jižní Moravy. Je to naše obrovská výhoda a podpora kultury na jižní Moravě, protože ostatní rádia vysílají z Prahy, ale my jsme doma v Brně.

Určitě máte mezi českými i zahraničními interprety své favority. Jsou však i takoví, které vy osobně považujete za nadhodnocené?
Tak takové nemám. Na interprety se dívám nestranně. Favority mám mezi žánry, ale ne mezi interprety.

Existují interpreti nebo písničky, které byste z nějakého důvodu do vysílání nikdy nezařadil?
Zařazujeme písničky, které jsou melodické, chytlavé a lidé si je mohou zpívat doma, v práci, na cestách. Zjednodušeně řečeno, buď se lidem líbí, nebo ne, a to rozhoduje.

Posloucháte ve volném času stejnou hudbu, jakou pouštíte svým posluchačům?
Ve volném času jsem rád za klid (smích). Muziku poslouchám hlavně v práci, při tvorbě playlistů a při sledování trendů a vývoje muziky.

Co si pro nás Rádio Krokodýl chystá do budoucna, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu?
Chystáme se v těchto těžších časech lidem hlavně zvedat náladu. Jak ve vysílání „OnAir“, tak i mimo (OfAir). Plánujeme přivítat jaro a rozdávat v ulicích Brna a jižní Moravy každý den 103 květin za úsměv, i když bude možná pod rouškou nebo respirátorem. A co chystáme dál? To zjistíte, když si v Brně vyladíte 103 FM, Rádio Krokodýl.

Rádio Krokodýl je brněnská soukromá rozhlasová stanice vysílající na území jižní Moravy. Byla založena v roce 1994 spuštěním brněnské frekvence 103 FM. Od roku 2002 se dá naladit také ve Vyškově. Je zaměřena na posluchače moderní hudby, ale také starších hitů z 90. let 20. století a prvního desetiletí 21. století. Budova Rádia Krokodýl se nachází v ulici Gorkého 45 v Brně.

PR
Článek otištěn v Kult 03/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Alain-Fabien Delon
Z rodu vyvolených
Garamond
Příběh dominantního otce a syna ve formě fiktivníh zpovědi, kde je vše pravda. Může se život přes noc obrátit naruby? Osmnáctiletý Alex Delval sní o tom, že se stane hercem jako jeho otec. Když je mu ale nabídnuta role, přepadnou ho silné pochybnosti. Jeho démoni ho doženou k alkoholu. Vypukne rvačka. Opona. Znovu při vědomí se Alex ocitá tváří v tvář neznámému muži. Šedesát let, příjemný vzhled. Psycholog. V hlubinách noci mezi nimi vznikne nečekané pouto. Alex se poprvé odváží poddat. Jak se stát sám sebou, když vyrůstal ve stínu mýtu? Jak překonat představu „syna někoho“, aby konečně převzal kontrolu nad svým osudem? Otec a syn. Láska a nenávist. A život před sebou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+