Time out

Zveřejněno dne 16. 2. 2021
Musíte se ocitnout v úplné tmě, abyste zahlédli hvězdy
Představte si, že se dějiny celého vesmíru scvrknou do 365 dní, tedy jednoho roku. Co by se kolem nás odehrávalo? O půlnoci 1. ledna by vznikl vesmír – prostor i hmota – a rozběhl se čas. Koncem téhož měsíce se objevily první, pro naši současnost vlastně nejstarší hvězdy. V polovině března se začala formovat naše Galaxie, která na nebi vykresluje Mléčnou dráhu, hotova byla v polovině května.Začátkem září se objevilo Slunce, v jehož gravitační náruči se vyhřívá osm planet. Už v polovině září zemský povrch okupovaly první živé organismy, o čtrnáct dní později zvládly fotosyntézu. Píše se 5. prosince a máme tu vícebuněčné organismy, 20. prosince suchozemské rostliny, 21. prosince hmyz, 25. prosince dinosaury a 30. prosince primáty.

Jak už to tak bývá, nejbouřlivější byl silvestr. Kolem šesté ráno tu byli hominidi, mezi které patří orangutani, gorily a šimpanzi. Předchůdci člověka začali po planetě pobíhat krátce po obědě, lidé v dnešním slova smyslu hodinu a půl před půlnocí. Ve 23:44 se jim podařilo zkrotit oheň a také se začali věnovat umění. Teprve ve 23:59:32 přišli zemědělci. Hodiny ukazovaly 23:59:48, když se stavěly pyramidy. A teprve 2 sekundy před půlnocí vzniklo a zaniklo mongolské císařství, křižáci se vydali na pochod, Kolumbus do Ameriky a Johann Sebastian Bach završil barokní hudební styl.

Vše ostatní je v našem kalendáři záležitostí poslední sekundy.

Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!

PR
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Chuck Wendig
Psanci
Laser
Zhýralá rocková hvězda. Hluboce věřící rozhlasový moderátor. Zostuzený vědec. A mladistvá dívka, která je možná poslední nadějí světa. Shana jednoho dne ráno zjistí, že její mladší sestru postihla zvláštní nemoc. Je náměsíčná. Nemluví a ne a ne se vzbudit. A míří s neúprosným odhodláním k cíli, známému jen jí samé. Shana a její sestra však nejsou samotné. Brzy se k nim přidá celý zástup náměsíčných ze všech koutů Ameriky, podnikajících tutéž tajemnou pouť. A kromě Shany je doprovázejí i další „pastýři“ chránící své přátele a příbuzné na dlouhé temné cestě, která je čeká.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+