Knihy

Zveřejněno dne 10. 11. 2020
RECENZE: Jak se dýchá Zuzaně?
Podle žebříčků prodejnosti a oblíbenosti knižních titulů to vypadá, že k úspěchu a nálepce bestseller stačí vydat cokoli s tématikou 2. světové války. A ještě lépe holocaustu. Na kvalitě přitom tolik nezáleží. Přistupovat tímto způsobem k novince z pera Jakuby Katalpy (vlastním jménem Terezy Jandové) by však přece jen nebylo úplně fér. Tvorba této cenami ověnčené spisovatelky a výtvarnice je totiž všechno možné, jenom ne jednoduchá, prvoplánová nebo líbivá.Zuzanin dech je příběhem tří kamarádů z dětství, Zuzany, Jana a Hanuše. Jak název knihy napovídá, ústřední postavou je dívka. Postupně sledujeme její dětství, dospívání i dospělost. Idylický život jediného dítěte z bohaté rodiny židovského cukrovarníka by se mohl ubírat jinými, možná šťastnějšími směry, kdyby do něj nezasáhla válka, okupace, zkušenost s koncentračními tábory, ale také lidská zloba, závist a sobectví. Jak vyprávění postupuje, bezstarostnosti a krásy v něm rapidně ubývá. Jak všechna ta nepřízeň osudu Zuzanu změní? A jak změní svět, do kterého se po válce vrací?

Katalpa pro své vyprávění zvolila úsporný jazyk. Krátké, často úsečné věty nedávají mnoho prostoru popisnosti (která by navíc zrovna v tomto případě byla spíše na škodu), uhrančivosti, srozumitelnosti a čtivosti příběhu to ale v žádném případě neubírá. Takový styl vyprávění obvykle dovolí čtenáři zavřít knihu až po přečtení poslední stránky.

Román Zuzanin dech je opravdu románem o dechu. Zpomaluje, zrychluje, na mnoha místech přímo dochází nebo se tají. Nenabízí mnoho míst ke klidnému oddechu, zato k zoufalému vzdechu nespočet. Ale dokud dýcháte, doufáte. A až to rozdýcháte, připište si Zuzanin dech na seznam nejlepších knih vydaných v roce 2020.

Zuzanin dech
Jakuba Katalpa
Host, 2020

Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 11/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Tempus
Spellbound
„Spellbound“, nejnovější nabídka středověké rockové kapely Tempus, jedná se o náladový příběh o lásce a magii; oslavuje život a odkrývá tajemství minulosti. Kromě pro kapelu typického folku se v této novince skrývá i rockový projev s keltským nádechem, který příjemně podtrhuje celý tajemný příběh.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+