Knihy

Zveřejněno dne 11. 10. 2020
Daisy Jones & The Six – nejlepší kniha, kterou budete letos číst
Kdyby se ti dva skutečně potkali, byla by to velká láska, o které se píšou sladké zamilované písničky plné radosti. Jejich vztah byl však spíše rockovou baladou.Daisy je nespoutaná mladá žena s famózním hlasem, jenž je spolu s nesmírnou krásou jejím darem od Boha. Je milá, ale svá, nesnaží se zavděčit ani zalíbit, přesto jí muži padají k nohám a ženy neskrývají obdiv ani závist. 

„Daisy zoufale hledala přátele. Jenže nikoho v jejím okolí nezajímalo, jaká skutečně je, a už vůbec to nezajímalo její rodiče. Velice tím trpěla. A proto z ní nakonec vyrostla skutečná hvězda. Všichni milují krásné, ale současně trpící lidi. A těžko by se našel někdo, kdo by trpěl očividněji než Daisy Jones, a přitom byl v klasickém slova smyslu krásnější než ona.“

Billy z kapely The Six patří mezi typické frontmany rockových kapel. Dobře vypadá, skvěle zpívá, má jiskru, drive, ambice a umí si vydobýt respekt. Co řekne, to platí. Přesto má sám se sebekontrolou obrovský problém.

„Billy Dunne byl rocková hvězda. Bylo to na něm vidět. Byl pěkně od rány a v plném klubu poznal, na koho se zaměřit. Do toho, co dělal, dával cit. Někteří lidé to zkrátka mají v sobě. Kdybyste vzali devět chlapů a Micka Jaggera a postavili je do řady, i někdo, kdo v životě neslyšel o Rolling Stones, by na něj stejně ukázal a řekl: ‚Tohle je rocková hvězda.‘ Billy to měl v sobě. A jejich kapela hrála dobře.“

V Americe začínají divoké sedmdesátky – sex, drogy a nekonečné večírky jsou zde na denním pořádku. Začíná éra groupies, rock'n'roll je na svém vrcholu. Když jste rocková hvězda, je lepší nemít žádné závazky a jen se unášet inspirací a svými vášněmi. Ovšem člověk míní a život mění. 

Ne náhodou se cesty Daisy Jones a skupiny The Six zkříží. Hlasy Daisy a Billyho tvoří něco úžasného. Něco, z čeho celá Amerika šílí. Jejich hudební splynutí se stává legendou. Jak ale takhle silné emoce mohou zvládnout, a jak ovlivní celou skupinu? To se dozvídáme po desetiletích, kdy má každý možnost vyprávět svůj příběh. Všichni tam byli, každý má ale svou verzi toho, co se stalo.

Knihu Daisy Jones & The Six na databázi Goodreads ohodnotilo již více než čtvrt milionu lidí, a přesto si drží závratně vysoké hodnocení 4,2 hvězdičky, s nimiž se dílo stalo i vítězem prestižní ankety čtenářů GoodReads Choice 2019. Kniha byla vyhodnocena jako The Sunday Times a New York Times Bestseller a taktéž nejlepší knihou roku 2019 podle A Daily Mirror a A Daily Express.

V následujícím roce se román dočká seriálové adaptace v produkci herečky Reese Witherspoon a Amazon Studios.

PR
Článek otištěn v Kult 10/20
 Přidejte k článku první komentář >> 


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+