Umění

Zveřejněno dne 27. 6. 2020
Trocha vojenské historie
Od tohoto týdne mají návštěvníci Technického muzea v Brně možnost navštívit novou výstavu, kterou se i přes mimořádná opatření v souvislosti s pandemii COVID-19 podařilo, i když v poněkud komornějším charakteru, otevřít. Výstava s názvem 100 let 43. pěšího pluku v Brně je věnována památce všech vojáků, kteří bojovali za svobodné Československo a zabránili fašistickému puči v noci z 21. na 22. ledna 1933. Připomene tuto událost i historii pluku. Její podstatnou část realizuje Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Klubem vojenské historie 43. pěší klub Brno. Výstava vznikla u příležitosti letošního stého výročí jeho oficiálního vzniku.

"Výstava přibližuje vznik, historický vývoj a významné události pěšího pluku v letech 1920–1939. Představuje také Klub vojenské historie 43. pěší pluk Brno z. s., který se snaží naplňovat tradice původního pěšího pluku od jeho vzniku," přibližuje činnost klubu její předseda Milan Laštůvka. 
Samotná výstava přibližuje nejen historické souvislosti osudové lednové noci, kdy skupina členů Národní obce fašistické napadla kasárna, ale představí i konkrétní osudy vojáků. Návštěvníci si prohlédnou také originální uniformy a jejich části nebo repliku bojového praporu. Původní výstroj a výzbroj z období 1. republiky, která je nosnou částí výstavy, doplní dobové fotografie. Výstava také nabídne něco z osobních cenností vojáků, které se podařilo zachovat zejména díky rodinným příslušníkům a dotvářejí tak obraz tehdejších nelehkých osudů.
Výstava 100 let 43. pěšího pluku je v Technickém muzeu v Brně přístupná do 18. října 2020.

100 let 43. pěšího pluku
Technické muzeum v Brně
23. června – 18. října 2020
www.technicalmuseum.cz

Eva Svobodová
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+