Time out

Zveřejněno dne 22. 5. 2030
Brněnské stezky poznání
Možná je většinou míjíte bez povšimnutí. Nebo na ně natrefíte na procházce. Nachází se v některý zastavení blízkosti vašeho domova či zaměstnání? Řeč je o Naučných stezkách, kterých má Brno bezmála dvacet. Další nyní může vznikat, jiná naopak časem zanikne. Poznáváte rádi Brno?Doba je dnes taková, že příliš nepřeje větším shromážděním. Proč tedy nevyužít chvíle volna a neseznámit se cíleně a zároveň individuálně s Brnem? Na procházce, než se zase bude dít něco "velkého".

Brno má naučných stezek bezmála dvacet. Většinou se jedná o stezky, které nám přibližují přírodu. Živou, i tu neživou. Nemůžeme se dopodrobna věnovat všem, ale rádi bychom vám přiblížili alespoň některé. No a protože jsme kulturní magazín, začneme a zaměříme se především na jednu atypickou. Na naučnou stezku Leoše Janáčka.

Stezka má celkem 18 zastavení a seznámíte se na ní s místy, která jsou s Mistrovým životem či rovnou dílem spojena. Některá už bohužel neexistují, například budova Českého národního divadla v ulici Veveří.
Stezka začíná v augustiniánském opatství, kam byl Leoš Janáček přijat pro svůj talent, aby se mu dostalo odpovídajícího hudebního vzdělání. Mnohé možná překvapí, že jedním ze zastavení je i Zelný trh, kam si chodíval zapisovat úryvky řeči trhovců – i s notovým záznamem.
Ten si ostatně pořizoval i v Lužáneckém parku, kde si zapisoval zpěv ptáků. Možná že právě zde vznikaly první náčrty legendární opery ze života lišky, která podle Rudolfa Těsnohlídka obývala bílovické polesí.

Je asi celkem pochopitelné, že naučná stezka Po stopách Leoše Janáčka nemůže vynechat budovu Varhanické školy, jež je od Lužánek nedaleko. Na Janáčkově náměstí. Školu, kterou sám Janáček založil. Dnes ji využívá brněnské biskupství, pro výuku církevní hudby.
Jedním z vrcholných zastavení stezky je domek Leoše Janáčka. Stavení se nachází v parčíku u Varhanické školy a dnes v něm naleznete Janáčkův Památník. Právě v tomto domku strávil s manželkou Zdeňkou posledních 18 let svého života.

Deset zastavení naučné stezky Akátky nám představí stejnojmenný lesopark, jež se rozprostírá mezi Vinohrady a Židenicemi. Stezka je sice poněkud komorní, ale o to zajímavější. Naproti tomu turisticky velmi vytížená oblast údolí Říčky má trasu dlouhou 17 km a provede vás z vrcholku Hádů (s panoramatickým pohledem na severozápad města) přes Velký Hornek až do Mariánského údolí. Právě tato stezka je mimořádně bohatá na geologické zajímavosti této krasové oblasti.

Další desítku zastavení, tentokrát na čtyřech a půl kilometrech, je možné od roku 2002 absolvovat v Medlánkách. Celá trasa je zaměřena všeobecně vlastivědně a provází vás těmi nejdůležitějšími místy městské části.
V podstatě by se dalo říci, že čím atraktivnější lokalita, tím více stezek ji přibližuje. Vždyť jen v okolí Brněnské přehrady je jich pět. Počítaje v to stezku obory na Holedné, kde se můžete potkat i s živými divočáky.

Ovšem, nikde není psáno, že se musíte zaměřovat jen na ty atraktivní lokality. Důležité je, že je z čeho vybírat. Vydat se můžete třeba po stopách sýkorky v Mokré Hoře, případně si změřit skok se sarančetem či srnou na naučné stezce U jezírka v Soběšicích.

Naučné stezky Brna: Akátky; Hády a údolí Říčky; Hádecké lomy; Ekostezka Lesná; U Jezírka; Po stopách Sýkorky Mokrá Hora; Stezka zdraví Lelekovice; Medlánecká naučná stezka; Brněnská přehrada, jak ji neznáte; Hrad Veveří; Naučná stezka Jelení žlíbek u Brněnské přehrady; Stezka zdraví Žebětín; Naučná stezka obora Holedná – myslivecká a interaktivní; Údolí Kohoutovického potoka; Kamenný vrch – Brněnská naučná stezka lesnická; Bohunice – Po stopách Leoše Janáčka

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 06/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Rob Grant, Doug Naylor
Červený trpaslík - Omnibus
Argo
Rob Grant a Doug Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého mutanta vyvinutého z kočky domácí. V jedné jediné knize nyní vycházejí všechny čtyři romány plné dobrodružství té nejztřeštěnější vesmírné posádky, jakou si jen dokážete představit.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+