Divadla

Zveřejněno dne 14. 2. 2020
Divadelní návrat
Po více než roční mateřské pauze se do HaDivadla vrací Eyolf. Současnou interpretaci nepříliš často inscenovaného textu Henrika Ibsena uvedlo HaDivadlo poprvé v listopadu 2017 v rámci Sezony 43: Věčný návrat – Krize budoucnosti. Obnovená premiéra proběhne v neděli 16. února 2020. V roli ústřední manželské dvojice v inscenaci Ivana Buraje zůstávají Lucie Andělová a Matěj Nechvátal.


Eyolf, Ibsenovo drama z roku 1894, nechává diváky nahlédnout na rodinnou tragédii zdánlivě šťastné a zaopatřené rodiny – malý Eyolf spadl z útesu do fjordu a utopil se. Před rodiči a pozůstalými tak rázem stojí mučivá otázka: Jak se s temnou událostí vyrovnat? Co teď, v depresi a krizi snu, dělat dál?

Inscenace využívá výrazné živé videoprojekce, již typický nástroj pro tvorbu Ivana Buraje. Z diváků, zdánlivě anonymního publika, tak tvůrci činí skrze sledování videopřenosu života skutečné pozorovatele a svědky krizové životní a rodinné situace. To vše s podporou realistického scénografického řešení Antonína Šilara. Obnovená premiéra dává rovněž tvůrcům možnost nahlédnout inscenaci s odstupem, avšak respektem k jejímu původnímu tvaru a sdělení. Kontinuita tvůrčího procesu je pro Burajovy inscenace – a celkově pro tvorbu HaDivadla – zásadní.

V titulní roli malého Eyolfa diváci nově uvidí Martina Sovu. Původní obsazení v čele s Lucií Andělovou a Matějem Nechvátalem zůstává beze změny. Role nevlastní tety Asty byla svěřena Agátě Kryštůvkové, podnikatele Borgheima ztvární Jiří Miroslav Valůšek a postavu Krysařky Marie Ludvíková.

Autor: Henrik Ibsen
Režie: Ivan Buraj
Překlad: František Fröhlich
Dramaturgie: Matěj Nytra
Výprava: Ivan Buraj a Antonín Šilar
Asistentka výpravy: Karolína Srpková
Kameramani: Matěj Nytra a David Matuška
Úprava hudby: Pavel V. Boika

Obsazení
Alfréd Allmers: Matěj Nechvátal
Rita Allmersová: Lucie Andělová
Asta: Agáta Kryštůfková
Borgheim: Jiří Miroslav Valůšek
Krysařka: Marie Ludvíková
Eyolf: Martin Sova j.h.

Eyolf
Hadivadlo, Alfapasáž, Poštovská 8d
Obnovená premiéra: 16. února 2020 od 19.30 (s dramaturgickým úvodem od 18.30 a besedou po představení)
Nejbližší reprízy: 3. března 2020 od 19.30 a 4. března 2020 od 17.30
www.hadivadlo.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+