Výstavy

Zveřejněno dne 5. 10. 2019
RECENZE: Groteska po izraelsku
O izraelské umělecké scéně máme v našich luzích a hájích jen pranepatrnou představu. O to neobvykleji může působit představení soudobé tvorby 16 výtvarných umělců ze státu, který si oficiálně vydobyl své místo na slunci již roku 1948, ale až dosud je jeho existence předmětem politických a hlavně vojenských konfliktů.Tak zná Izrael široká veřejnost, a to po boku stereotypních obrazů židovství, případně antisemitismu a holocaustu. A právě na to výstava s nekonvenčním názvem Drop Dead Funny reaguje a snaží se po svém vypořádat.

Ve skutečnosti se jedná o slovní hříčku. "Drop dead" v angličtině znamená něco jako (velmi neformálním způsobem řečeno) "extrémně", a zároveň vlivem slova "dead" se tu ozývá konotace se smrtí. Asi něco jako kdybychom u nás řekli, že je něco "mrtě vtipný". Smrt a hlavně černočerný, velmi nekorektní humor jsou tu totiž podstatnou složkou. Pokud nemáte žaludek na rozverné vtípky o koncentrácích a plynových komorách, raději sem nechoďte. Nemáte-li chuť prohlížet si nahého pleteného Hitlera s obscénně zdůrazněným mužským i ženským pohlavím a vůbec narážet na pánská přirození na každém kroku, také si návštěvu raději předem promyslete.

Na druhou stranu můžete do Domu pánů z Kunštátu zavítat, chcete-li se po záplavě výstav dnes tak rozšířeného konceptuálního umění osvěžit popatřením na poctivé rukodělné techniky, jako je malba, šití, pletení... Není to tedy záležitost pro každého, ale svou skupinu příznivců si jistě najde.

Drop Dead Funny. Současné izraelské umění
Dům pánů z Kunštátu
11. září – 3. listopadu 2019
www.dum-umeni.cz

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 10/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Rob Grant, Doug Naylor
Červený trpaslík - Omnibus
Argo
Rob Grant a Doug Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého mutanta vyvinutého z kočky domácí. V jedné jediné knize nyní vycházejí všechny čtyři romány plné dobrodružství té nejztřeštěnější vesmírné posádky, jakou si jen dokážete představit.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+