Filmy

Zveřejněno dne 3. 9. 2019
RECENZE: Band, který neexistuje
Představte si, že byste byli jediní na světě, kdo si pamatuje určitou historickou událost. Ne proto, že byste byli starší než všichni ostatní, ale protože každý kromě vás záhadným způsobem ze dne na den zapomněl. A právě to se stalo mladému hrdinovi britského snímku Yesterday, Jacku Malikovi. Neúspěšný muzikant se totiž po silniční nehodě probudí do světa, který nezná Beatles.


Zdá se to na první pohled absurdní, ale tato zápletka rozehrává balík komických situací, z nichž tvůrci snímku dokážou šikovně těžit. Jako když se hlavní hrdina marně snaží poprvé vystřihnout před svou rodinou legendární Let It Be a nikdo kolem něj až k uzoufání nechápe velikost oné chvíle.

Samozřejmě nelze od filmu, jako je Yesterday, očekávat o moc víc než oddechovou podívanou. Vše se odehrává v rovině nadsázky, přičemž romantická milostná linka je poněkud prvoplánová. Ovšem i takový prvek fantastična, jenž je založený na celosvětovém blackoutu, může poskytnout určitou katarzi: to když si Jack uvědomí, že vytoužený úspěch a sláva nezaručují štěstí, právě naopak. Může se to jevit banální a skrz naskrz ohrané, avšak Yesterday to dokáže sdělit po svém, originálně a přesvědčivě.

Zdařilý je také výběr hlavního představitele - v titulní roli se objevil neokoukaný britský herec indického původu (a hlavně zjevu) Himesh Patel, který svému smolaři Jackovi propůjčil sympatickou ryzost. No a samosebou tu po jeho boku excelují písně legendární liverpoolské čtyřky, která ve skutečnosti naštěstí existovala. Anebo bylo všechno ještě úplně jinak...?

Yesterday
Danny Boyle
Česká premiéra 27. června 2019 


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 09/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Miloš Doležal
Velký pátek číhošťského faráře P. Josefa Toufar: Křížová cesta
Nezávislý podmelechovský spolek
Dalším kamínkem do toufarovské mozaiky, kterou trpělivě a pečlivě skládá spisovatel Miloš Doležal, je jeho text čtrnácti zastavení křížové cesty. Čtrnáct obrazů, čtrnáct pozastavených situací na životní cestě i v trýznivém životním finále číhošťského faráře P. Josefa Toufara (1902—1950), jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás, vznikalo několik let. Doplňují je meditace-modlitby-prosby karmelitánské řeholnice Marie Judit od Ježíše Zmrtvýchvstalého z kláštera v Dačicích. Vydáno k 70. výročí smrti P. Josefa Toufara 25. února 2020.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+