Puls

Zveřejněno dne 12. 8. 2019
Přednáška Radkina Honzáka
Jak střevní mikrobiom ovlivňuje naše chování? Jaký je vztah mezi složením mikroorganismů v našich střevech a rozvojem civilizačních chorob? Jaká je spojitost mezi mikrobiomem a obezitou? A jaké potraviny konzumovat a kterým se raději vyhnout, aby byli mikrouti spokojení a pracovali pro naše dobro?


Známý psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog MUDr. Radkin Honzák bude mluvit poutavě, poučně, originálně i s humorem o střevním mikrobiomu, jemuž se také říká "střevní mozek". Tento nově objevený hybatel se podílí na našem metabolismu, imunitě i řídících procesech. Mění náš pohled na léčbu cukrovky, deprese i mnoha dalších nemocí.

Nové tisíciletí nám přineslo do běžného života a do medicíny nový orgán – střevní mikrobiom. Poté, co vědci zmapovali lidský genom, aby zjistili, že se lišíme od myší jen v pěti procentech a od šimpanzů dokonce jen ve dvou, měli v ruce vercajk, který umí levně, rychle a spolehlivě mapovat geny. Proceduře se říká sekvenování a je to metoda velmi užitečná. Počet cizích genů, které v sobě nosíme, je skoro tisíckrát větší než počet našich genů, což se také může projevovat zajímavým způsobem.

Jednou z cest, jak tyto choroby řešit, je náhrada vadného mikrobiomu ve střevě mikrobiomem zdravým, tedy transplantací stolice. To už dělali ve čtvrtém století v Číně, moderní medicína se k tomuto způsobu léčby uchýlila v roce 1958 a od té doby se se střídavými úspěchy používá. USA už tuto terapii mají zavedenu jako řádnou pod kontrolou FDA, u nás je zatím jako experimentální. Láska možná prochází žaludkem, ale celý náš život řídí útroby.

Více v přednášce MUDr. Radkina Honzáka, ve čtvrtek 5. září 2019 v 15.00 v kině Scala. Část výtěžku z prodaných vstupenek bude věnována organizaci DOTYK 2 Raná péče pro děti s autismem, sociální rehabilitace pro duševně nemocné http://www.dotyk2.cz/.

Ať žijou mikrouti
Kino Scala, Moravské náměstí 3 Brno
5. září 2019 v 15.00 
http://ticbrno.cz/predprodej/titul-at-zijou-mikrouti


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Novinky:
Adam Hudek (ed.)
Čechoslovakismus
Nakladatelství Lidové noviny
Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.
Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+