Hudba

Zveřejněno dne 11. 1. 2019
Fléda bude patřit elektronické hudbě
Ikony německé taneční scény Extrawelt se vrací do Česka. Tvůrci originálních minimal-elektronických tracků vystoupí 22. února 2019 na Flédě v rámci festivalu Echoes. Představí zde materiál z čerstvého alba Unknown.


Návštěvníci brněnského vystoupení vše zažijí v koncertním provedení, které oceňují fanoušci po celém světě. Vstupenky za 290 Kč jsou k dostání na webu GoOut.cz a SMSTICKET, dále také v Indies a Hostelu Eleven v Brně.

Zkušené elektronické duo Extrawelt s léty zraje. Přes dvě dekády kariéry znamenají pro autory tracků s miliony poslechů a tisícovkami následovníků po celém světě hlavně stejně dlouhý čas na vlastní progres a vývoj. Nejlepším dokladem toho je nová deska Unknown (2018). Ta na půdorysu 12 skladeb propojuje pro Extrawelt typické prvky minimalu s poměrně netradičními aspekty. Jde zejména o acid-electro, ale také post-klubovou či deep-housovou estetiku. Základy pestré hudební mozaiky přitom vznikly už před 10 lety. Až koncem roku 2018 se ale duo spontánně rozhodlo písně dokončit:  "Když jsme se k nim po těch letech vrátili, prostě jsme se zamilovali. Vlastně jsme si ani nikdy nelámali hlavu s tím, co na to kdo řekne."

Arne Schaffhausen a Wayan Raabe se potkali v 90. letech v Hamburku. Tehdy zde stáli u zrodu oceňované undergroundové taneční scény. Za dobu své spolupráce si dvojice získala renomé absolutních stálic německé scény. Oceňovaná jsou zejména jejich živá vystoupení, která spojují prvky analogové a digitální produkce. Popsané hudební kořeny jsou pak rozpoznávacím znakem kompozičně bohaté tvorby Extrawelt. Minimal-electro je v jejich podání synonymem neustálé změny. "Většinou se moc neohlížíme dozadu ani dopředu, alespoň pokud jde o kariéru nebo věk. Zdá se mi, že máme vlastně dost soutěživý přístup k práci. Pro nás je zásadní hlavně další koncert. No a ta aktuální skladba je vždy tou nejdůležitější," vysvětluje duo pro IDMmag.

Debutová deska Schöne Neue Extrawelt (2008) vyšla na Cocoon Recordings a potvrdila drtivý nástup Extrawelt na taneční scénu. Od uznávaných německých magazínů Raveline a Groove si duo vysloužilo cenu album roku. Od druhého jmenovaného média dokonce přišla také cena pro nejlepšího interpreta. Zároveň se jim otevřely dveře klubů i festivalů po celém světě, od Berlína přes Sydney až po Tokio. Druhé dlouhohrající album In Aufruhr (2011) sklidilo podobné ovace napříč odbornou i laickou veřejností. To pak dovršila také v pořadí třetí deska Fear Of An Extra Planet (2017). Extrawelt jsou vzácnou koncertní kapelou, kdy každoročně pečlivě volí destinace svých vystoupení. V Česku je mohli fanoušci naživo slyšet v pražském klubu Roxy nebo na festivalu Colours of Ostrava.

Festival elektronické hudby Echoes pravidelně pořádá klub Fléda. Jeho cílem je představovat nejaktuálnější zahraniční projekty, ale také nadějné talenty české elektronické scény. Dramaturgie akce dává prostor audiovizuálním performancím a experimentování s hranicemi analogové a digitální hudby.

Extrawelt na Echoes 2019
Fléda
22. února 2019
www.fleda.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Radomír Socha
Houbaříme od jara do zimy
Brázda
Kniha zahrnuje hlavně ty rostoucí druhy hub, které by se měli nováčci v houbaření naučit dobře znát a tak bezpečně rozlišit chutné jedlé houby od jejich jedovatých dvojníků. Druhy hub jsou v knize seřazeny podle doby jejich růstu, takže se houbaři seznámí s následností jejich výskytu od jara do zimy – jakýmsi „houbařským kalendářem“. Začínající houbaři mladší generace si v interaktivní části na konci knihy navíc procvičí i své znalosti získané její četbou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+