Knihy

Zveřejněno dne 1. 12. 2018
Modrá - alarmující novinka od autorky Historie včel
Maja Lunde uchvátila čtenáře svým debutem Historie včel. Nyní je zpět s dalším strhujícím románem - tentokrát pojednávajícím o nedostatku pitné vody. Dokážete si takový svět vůbec představit? Svět, ve kterém je voda cennější než zlato a zásoby potravin se pomalu ale jistě tenčí? Pak se pohodlně usaďte a připravte si sklenici dobrého pití. Při čtení této knihy totiž zaručeně dostanete žízeň.V Modré se prolínají dvě časové linky. První vypráví o Signe, sedmdesátileté dámě, která vyrostla v západním Norsku. Úplně sama se rozhodne přeplout oceán, aby našla muže, jehož kdysi milovala. Druhý příběh nás přenese do roku 2041 za Davidem a jeho malou dcerkou Lou. Jižní Evropa je sužována suchem a válkou a tak se oba snaží uprchnout do bezpečí a najít ostatní členy rodiny. Jenže vydat se na takovou cestu bez vody je téměř sebevražda...

Oba příběhy se protnou ve chvíli, kdy David objeví v opuštěné zahradě starou plachetnici, kilometry vzdálenou od mořského pobřeží. A hádáte správně, že plavidlo nejspíše patřilo Signě.

"Příděly jídla se zmenšovaly. Na hlad jsem si skoro už zvykl. Na kručení v břiše. Chuť na něco, která procházela celým tělem. Myšlenka na čokoládu, špek, kakao se šlehačkou, hranolky, olej na fritování, kachní prsa, lasagne, paštiku, čerstvý chléb, čerstvý chléb jen tak, s máslem."

Modrá je volným pokračováním prvního románu Maji Lunde. Události, které se odehrály v Historii včel, se staly hlavní příčinou zoufalství a válek. Tyto dvě alarmující knihy by se časem měly rozrůst o další sourozence. Autorka se ekologickými problémy aktivně zabývá a pracuje na dalších příbězích s touto tematikou. Plánuje vytvořit celou sérii, ve které se osudy všech postav prolnou. Maja hovoří o jakémsi "Klimatickém kvartetu", což čtenářům napovídá, že hodlá napsat tetralogii. 

Historie včel čtenářům ukázala, co se stane v případě, když všechny včely vyhynou. Málokdo z nás si totiž uvědomuje, jak jsou pro život na planetě Zemi nepostradatelné. V románu se prolínají tři příběhy z různých časových období. Setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost. Není divu, že se kniha bezprostředně po jejím vydání stala bestsellerem a byla přeložena do několika desítek jazyků. 

"Včely jsme tu díky nadměrnému používání pesticidů vyhubili již kolem roku 1980. Tedy již hodně dlouho před kolapsem. A tehdy se začalo s opylováním květů za pomoci lidských rukou."

Modrá
Maja Lunde
Omega, 2018

Redakce
Článek otištěn v Kult 12/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Sedláček
Exotické koření s recepty
Grada
Unikátní a bohatě ilustrovaná publikace má za cíl seznámit zájemce o koření, a celkově o vaření, s jednotlivými druhy exotických bylinek, koření a jejich směsí. Nedílnou součástí knihy jsou i recepty, které vždy obsahují nejméně jedno z uváděných koření. Kniha má v dnešní době své bohaté opodstatnění, neboť se setkáváme se širokou nabídkou exotického koření ať již prodávaného na našem trhu, nebo dovezeného ze zahraničí. S jeho správným rozlišením a použitím si však zatím poradí jen velmi málo kuchařů či kuchařek, a to i z řad profesionálů, přestože se ho snaží v hojné míře při přípravě jídel používat.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+