Hudba

Zveřejněno dne 30. 7. 2018
XXVII. mezinárodní kytarový festival a kurzy BRNO´18
předvede ve dnech 5.–11. srpna 2018 světovou špičku kytarových interpretů a pedagogů. Mezinárodní kytarový festival BRNO byl již v minulých letech významnými odbornými časopisy ve světě (Classical Guitar v Anglii, Guitart v Itálii a Soundboard v USA) řazen se k nejvýznamnějším kytarovým festivalům v Evropě. I letošní program má řadu nej.Úvodní festivalová Noc flamenca na Špilberku 5. srpna 2018 v programu nazvaném Flamenco from Andalusía and its Vibrant World představí kytaristu Javiera Conde, jenž je považován za nejtalentovanějšího z mladých flamencových kytaristů a vyznačuje se dokonalou technikou hry, slavnou tanečnici flamenca Zairu Santos, zpěváka Ismaela Solomando, perkusionistu Luise de Jerez a kytaristu Josého Conde. Celá flamencová skupina je z Andaluzie, což je jediné místo na světě, kde se hraje originální flamenco, které je zde součástí folkloru.

Vedle flamenca v barokním sále Nové radnice vystoupí na koncertech a budou vyučovat některé absolutní světové špičky kytary, které se na jiných tuzemských festivalech neuvidí: jeden z vůdčích kytaristů současnosti Costas Cotsiolis, profesor VŠ v Aténách a vítěz mnoha kytarových soutěží, René Izquierdo, profesor Milwaukee University v USA, Tom Kerstens, nizozemský kytarista, ředitel kytarového festivalu v Londýně a dle Classic FM jeden ze špičky kytarových klasiků, a přední polské duo Jakub Bokun (klarinet) & Jakub Kosciusko (kytara), složené z profesorů vysokých škol ve Wroclavi. Festival bude zakončen koncertem dne 10. srpna 2018 na Nové radnici v Brně se specialitou festivalu Kytarovým orchestrem pod vedením dirigentů Nikita Koškina z Moskvy a Vladimíra Novotného z Prahy a sólisty z mezinárodních kurzů.


V době festivalu probíhají mezinárodní kytarové kurzy vedené sólisty koncertů festivalu a předními světovými pedagogy, jakou jsou například skladatelé Nikita Koškin (Moskva), jeden z nejvýznamnějších kytarových skladatelů současnosti, Milan Tesař (prof. Konzervatoře J. Ježka v Praze), Igor Shoshyn (Bělorusko), Krzysztof Nieborak, významný polský kytarista a šéfredaktor časopisu GITARA, pedagog a výrobce mimořádných kytar Michele Greci z Itálie, pedagog na státní konzervatoři Domenica Cimarosa v Avellinu a konstruktér speciálních modelů kytar, a z Česka Vladislav Bláha (docent JAMU a prof. konzervatoře v Brně), Zdeněk Dvořák (prof. Evropské konzervatoře v Praze) a Jan Čižmář (barokní kytara, loutna), pedagog loutny na JAMU. Kurzů se každoročně zúčastní na 150 kytaristů z přibližně patnácti zemí z Evropy a zámoří (USA, Japonsko, Mexiko, Brazílie ad.). Účastníci kurzů se účastní nácviku kytarového orchestru festivalu, který vystoupí na závěrečném koncertě. 

Vedle koncertů a mezinárodních kurzů proběhne Mezinárodní kytarová soutěž GUITARTALENT, a to ve dvou kategoriích: do devatenácti let a bez věkového omezení. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodne, kdo se stane vítězen soutěže a vyhraje první cenu, jíž je kytara nejvýznamnějšího japonského kytaráře Masaki Sakuraie a postup do finále kytarové soutěže v dubnu 2019 v Tokiu, nebo další ceny: koncertní kytary vynikajících mistrů kytarářů Santo Vruna z Itálie, Jana Schneidera z Česka ad.

Uměleckým garantem a ředitelem festivalu a soutěže je Vladislav Bláha, vítěz řady mezinárodních soutěží, jediný český kytarista, který vystoupil s recitálem v Carnegie Hall v New Yorku a mimo to koncertoval ve 45 zemích, docent JAMU a profesor Konzervatoře Brno.

Info rovněž na www.guitarcz.com.

PR
Článek otištěn v Kult 07/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavla Horáková
Teorie podivnosti
Argo
Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z „Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+