Divadla

Zveřejněno dne 11. 5. 2018
RECENZE: Představ si, že nenastoupíš do vlaku
Ocitnout se ráz na ráz v průběhu druhé světové války v ghettu, asi by na vás dopadla tíživá nejistota spojená se strachem o budoucnost, která by bez rozdílu každého jednoho ochromila, zlomila, zkrátka dostala na kolena. V Městském divadle Brno ale od března při muzikálu Představ si… ukazují, že i v dobách temna není nikdy pozdě zapálit svíčku naděje, odhodlání a morálky bez ohledu na to, že deportační vlak houká skoro za humny.


Příští rok si připomeneme 80 let od vypuknutí druhé světové války. Na základních a středních školách se většina z nás o jedné z nejhorších událostí v lidských dějinách učí celkem obšírně. Letopočty. Místa. Důležitá jména. Jsou ale hodni zapamatování ti, kdo bojují, vyhrávají nebo osvobozují? Režiséru Petru Gazdíkovi je víc než jasné, že hrdinové nemusí být pouze osoby, jež se chlubí místem v učebnicích a chytrých knihách. Možná právě proto odvážně sází na téma, na něž bychom chtěli raději zapomenout, a navíc jde ještě s kůží na trh v podobě muzikálového zpracování. Ostatně po anglickém uvedení v roce 2008 hru po dvou letech stáhli. Prý kvůli zlehčování tématu. Ale odvážný muzikál o odvaze přeci musí mít i odvážného režiséra.


I když je děj dualisticky rozdělený do dvou paralelních příběhů, je poměrně jasně a přímočaře nastíněn. Divák proplouvá pod vedením ústřední postavy Daniela Warshowského v obou rozbouřených mořích – židovském ghettu z roku 1942 i starověké Masadě. Ve Varšavě se setkáváme se skupinou židovských divadelních nadšenců, kteří i přes všeobjímající hrůzu a všudypřítomnou hrozbu smrti mobilizují a podporují obyvatele přípravou a uvedením představení o vzplanutí zakázané lásky na izraelské pevnosti.  

Pěvecké tahouny D. Vitázka, K. Daňhelovou nebo třeba L. Vlčka doplňuje občas hlasově ne moc sebejistý Martin Havelka ve dvojroli Warshowského a Eleazara. Zarytí muzikáloví fanoušci pomalu vytahují protestní transparenty skandujíce heslo „Havelka zpět na činohru!“, ale právě díky jeho konzistentnímu a sugestivnímu výkonu se muzikál nerozpadá „jen“ na skvělé pěvecké kousky, ale drží pohromadě jako pečlivě nakynuté a vyválené činoherní těsto, které hněte s vařečkou v ruce právě Havelka.  

Přes občas krkolomný překlad se za Představ si… ukrývá uzemňující téma, které jde na muzikálové scéně rozehrát s minimem kulis. Představivost navozuje takovým způsobem, že ne všichni se po přestávce chtějí vrátit do sedaček a čelit kruté realitě, kde život znamená smrt, a zemřít rovná se přežít. Představ si… představuje nepředstavitelnou představu – zachránit sebe, rodinu, nejbližší a přátele, nebo poslat nic netušící ghetto vstříc koncentračnímu táboru. Jak byste se rozhodli vy?

Název: Představ si…
Kde: Městské divadlo Brno
Psáno z reprízy 19. března 2018
Web: http://www.mdb.cz

 

 


Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 05/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Reklama:

Novinky:
Roar Uthaug
Tomb Raider - DVD
Forum Film
Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety. Když si Lara přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se mu doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+