Divadla

Zveřejněno dne 11. 5. 2018
RECENZE: Představ si, že nenastoupíš do vlaku
Ocitnout se ráz na ráz v průběhu druhé světové války v ghettu, asi by na vás dopadla tíživá nejistota spojená se strachem o budoucnost, která by bez rozdílu každého jednoho ochromila, zlomila, zkrátka dostala na kolena. V Městském divadle Brno ale od března při muzikálu Představ si… ukazují, že i v dobách temna není nikdy pozdě zapálit svíčku naděje, odhodlání a morálky bez ohledu na to, že deportační vlak houká skoro za humny.


Příští rok si připomeneme 80 let od vypuknutí druhé světové války. Na základních a středních školách se většina z nás o jedné z nejhorších událostí v lidských dějinách učí celkem obšírně. Letopočty. Místa. Důležitá jména. Jsou ale hodni zapamatování ti, kdo bojují, vyhrávají nebo osvobozují? Režiséru Petru Gazdíkovi je víc než jasné, že hrdinové nemusí být pouze osoby, jež se chlubí místem v učebnicích a chytrých knihách. Možná právě proto odvážně sází na téma, na něž bychom chtěli raději zapomenout, a navíc jde ještě s kůží na trh v podobě muzikálového zpracování. Ostatně po anglickém uvedení v roce 2008 hru po dvou letech stáhli. Prý kvůli zlehčování tématu. Ale odvážný muzikál o odvaze přeci musí mít i odvážného režiséra.


I když je děj dualisticky rozdělený do dvou paralelních příběhů, je poměrně jasně a přímočaře nastíněn. Divák proplouvá pod vedením ústřední postavy Daniela Warshowského v obou rozbouřených mořích – židovském ghettu z roku 1942 i starověké Masadě. Ve Varšavě se setkáváme se skupinou židovských divadelních nadšenců, kteří i přes všeobjímající hrůzu a všudypřítomnou hrozbu smrti mobilizují a podporují obyvatele přípravou a uvedením představení o vzplanutí zakázané lásky na izraelské pevnosti.  

Pěvecké tahouny D. Vitázka, K. Daňhelovou nebo třeba L. Vlčka doplňuje občas hlasově ne moc sebejistý Martin Havelka ve dvojroli Warshowského a Eleazara. Zarytí muzikáloví fanoušci pomalu vytahují protestní transparenty skandujíce heslo „Havelka zpět na činohru!“, ale právě díky jeho konzistentnímu a sugestivnímu výkonu se muzikál nerozpadá „jen“ na skvělé pěvecké kousky, ale drží pohromadě jako pečlivě nakynuté a vyválené činoherní těsto, které hněte s vařečkou v ruce právě Havelka.  

Přes občas krkolomný překlad se za Představ si… ukrývá uzemňující téma, které jde na muzikálové scéně rozehrát s minimem kulis. Představivost navozuje takovým způsobem, že ne všichni se po přestávce chtějí vrátit do sedaček a čelit kruté realitě, kde život znamená smrt, a zemřít rovná se přežít. Představ si… představuje nepředstavitelnou představu – zachránit sebe, rodinu, nejbližší a přátele, nebo poslat nic netušící ghetto vstříc koncentračnímu táboru. Jak byste se rozhodli vy?

Název: Představ si…
Kde: Městské divadlo Brno
Psáno z reprízy 19. března 2018
Web: http://www.mdb.cz

 

 


Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 05/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Kosatík
Jiný TGM
Paseka
Masarykův plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české provinčnosti demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+