Výstavy

Zveřejněno dne 14. 3. 2018
RECENZE: Z tajů filmových ateliérů
Kdo by neznal Fimfárum. Vyrůstaly na něm celé generace dětí, ať už na knize samotné, nebo na skvělých audionahrávkách. Poklonu nestárnoucímu Werichovu vypravěčskému umění se rozhodli složit v Letohrádku Mitrovských. Od konce ledna tam můžete přijít navštívit stejnojmennou výstavu.


Na motivy slavné pohádkové knihy vznikla už tři filmová zpracování. Na Fimfárum Jana Wericha z roku 2002 navázalo v roce 2006 Fimfárum 2, trilogie byla završena v roce 2011. Právě na třetí díl se zaměřuje brněnská výstava. Její jádro totiž tvoří dekorace, rekvizity a loutky právě z tohoto filmu.
Jak je v Letohrádku zvykem, expozice je rozdělena do tří částí podle výstavních prostor. Nalevo od vstupu se nacházejí originální natáčecí scény pohádek Moře, strýčku, proč je slané? a O kloboučku s pérkem sojčím. Zde se také návštěvníci dozvědí, co například tvoří „duši“ loutky, nebo kolik různých povolání se na filmu podílí.
Napravo od vstupu se usídlily předměty poněkud techničtějšího rázu. Rozkreslené postavičky i s měřítky, jednotlivé fáze výroby loutky, nákresy krajiny, návrhy scén a další. Vystavené jsou především dekorace k pohádce Rozum a štěstí, část výkresů ale náleží Palečkovi.
Pokud váháte, zda pro vás výstava bude přínosná i v případě, že jste film neviděli, nemusíte mít obavy. Kurátoři počítali i s touto možností. Ve sklepních prostorách Letohrádku je zařízené zimní kino U Lakomé Barky. Nejen, že je zde možné celý třetí díl zhlédnout, ale také se u něj budete smět občerstvit čajem z termosky a zahřát přichystanými dekami. Komu by se stýskalo po mluveném slově bez obrazového doprovodu, může se na chvíli zaposlouchat do magnetofonu u pokladny.
V místnosti s kinem je také umístěna expozice s originálními knihami, plakáty, fotografiemi, sochami a dalšími předměty spojenými s Werichovým životem a tvorbou. Nechybějí informace o jeho neméně slavných spolupracovnících Jaroslavu Ježkovi a Jiřím Voskovcovi, nebo o dalších, převážně hraných pohádkách typu Byl jednou jeden král a Tři veteráni.
Zavítat do Letohrádku může celá rodina, pamatovalo se i na ty nejmenší. Exponátů je sice samozřejmě zakázáno se dotýkat, v celém objektu jsou však nachystané úkoly, které mohou zvídavá dítka plnit.
Jako formu prezentace v Letohrádku zvolili prosklené volně stojící vitríny. Byť výstava nepojímá téma zcela komplexně (vhodně by ji mohly doplnit např. rozhovory s tvůrci anebo postup vzniku loutky ve formě videa, obecně více interaktivních prvků), je doslova nabitá zajímavostmi. Málokdy rekvizity opustí přítmí filmových ateliérů a představí se veřejnosti (naposledy se tak stalo u Svěrákových Tří bratrů). Návštěva takto zaměřených výstav jednoznačně rozšiřuje obzory a možná i buduje větší úctu k audiovizuální kultuře, neboť bez přikrášlení ukazuje, kolik úsilí taková příprava animovaného filmu obnáší.

 

Fimfárum

27. ledna – 25. dubna 2018

http://www.letohradekbrno.cz/


Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 03/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Leoš Janáček
Nebojte se klasiky! Její pastorkyňa - audiokniha
Radioservis
Víte, koho z mlynářských bratrů Buryjů miluje na počátku příběhu půvabná vesnická dívka Jenůfa a kterého si nakonec vezme za manžela? A znáte strašné tajemství, které v sobě ukrývá Jenůfina pěstounka, vdova Kostelnička? Na tyto otázky vám odpoví dramatizace Jana Jiráně podle libreta Leoše Janáčka v podání známých českých herců s ukázkami hudebních pasáží jednoho z nejslavnějších děl světové operní literatury.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+