Výstavy

Zveřejněno dne 14. 3. 2018
RECENZE: Z tajů filmových ateliérů
Kdo by neznal Fimfárum. Vyrůstaly na něm celé generace dětí, ať už na knize samotné, nebo na skvělých audionahrávkách. Poklonu nestárnoucímu Werichovu vypravěčskému umění se rozhodli složit v Letohrádku Mitrovských. Od konce ledna tam můžete přijít navštívit stejnojmennou výstavu.


Na motivy slavné pohádkové knihy vznikla už tři filmová zpracování. Na Fimfárum Jana Wericha z roku 2002 navázalo v roce 2006 Fimfárum 2, trilogie byla završena v roce 2011. Právě na třetí díl se zaměřuje brněnská výstava. Její jádro totiž tvoří dekorace, rekvizity a loutky právě z tohoto filmu.
Jak je v Letohrádku zvykem, expozice je rozdělena do tří částí podle výstavních prostor. Nalevo od vstupu se nacházejí originální natáčecí scény pohádek Moře, strýčku, proč je slané? a O kloboučku s pérkem sojčím. Zde se také návštěvníci dozvědí, co například tvoří „duši“ loutky, nebo kolik různých povolání se na filmu podílí.
Napravo od vstupu se usídlily předměty poněkud techničtějšího rázu. Rozkreslené postavičky i s měřítky, jednotlivé fáze výroby loutky, nákresy krajiny, návrhy scén a další. Vystavené jsou především dekorace k pohádce Rozum a štěstí, část výkresů ale náleží Palečkovi.
Pokud váháte, zda pro vás výstava bude přínosná i v případě, že jste film neviděli, nemusíte mít obavy. Kurátoři počítali i s touto možností. Ve sklepních prostorách Letohrádku je zařízené zimní kino U Lakomé Barky. Nejen, že je zde možné celý třetí díl zhlédnout, ale také se u něj budete smět občerstvit čajem z termosky a zahřát přichystanými dekami. Komu by se stýskalo po mluveném slově bez obrazového doprovodu, může se na chvíli zaposlouchat do magnetofonu u pokladny.
V místnosti s kinem je také umístěna expozice s originálními knihami, plakáty, fotografiemi, sochami a dalšími předměty spojenými s Werichovým životem a tvorbou. Nechybějí informace o jeho neméně slavných spolupracovnících Jaroslavu Ježkovi a Jiřím Voskovcovi, nebo o dalších, převážně hraných pohádkách typu Byl jednou jeden král a Tři veteráni.
Zavítat do Letohrádku může celá rodina, pamatovalo se i na ty nejmenší. Exponátů je sice samozřejmě zakázáno se dotýkat, v celém objektu jsou však nachystané úkoly, které mohou zvídavá dítka plnit.
Jako formu prezentace v Letohrádku zvolili prosklené volně stojící vitríny. Byť výstava nepojímá téma zcela komplexně (vhodně by ji mohly doplnit např. rozhovory s tvůrci anebo postup vzniku loutky ve formě videa, obecně více interaktivních prvků), je doslova nabitá zajímavostmi. Málokdy rekvizity opustí přítmí filmových ateliérů a představí se veřejnosti (naposledy se tak stalo u Svěrákových Tří bratrů). Návštěva takto zaměřených výstav jednoznačně rozšiřuje obzory a možná i buduje větší úctu k audiovizuální kultuře, neboť bez přikrášlení ukazuje, kolik úsilí taková příprava animovaného filmu obnáší.

 

Fimfárum

27. ledna – 25. dubna 2018

http://www.letohradekbrno.cz/


Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 03/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ken Kesey
Vyhoďme ho z kola ven - audiokniha
Tympanum
Audioknižní vydání unikátní rekonstruované nahrávky nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se stal ikonou generace hippies. Nezrotný karbaník, rváč a milovníka života McMurphy se raději nechá prohlásit za duševně chorého, než aby nastoupil do nápravného pracovního tábora. Stává se jedním z pacientů sanatoria pro choromyslné, kde vládne sadistická Velká sestra Ratchedová. McMurphy se však začne tvrdému režimu vzpírat. Jeho odvážné nápady vzbuzují u ostatních pacientů obdiv, strach a posvátnou úctu. Přesto však ani jeho přítel, mlčící silák indián Bromden, ani nikdo jiný, není schopen zachránit rebela McMurphyho před železnou rukou ústavního řádu. Jeho nejvyšší oběť se tak nakonec stává demonstrací nezcizitelnosti lidské svobody.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+