Time out

Zveřejněno dne 9. 1. 2018
Černá Afrika
Moje první cesta na černý kontinent v roce 1994 byla opravdu černá. S expedicí Živá Afrika jsme osm měsíců projížděli napříč Afrikou speciálem Tatra 815 a džípem Tuareg, ujeli jsme 42 000 km. Po nás už nikdo nic podobného nedokázal.... Při nešťastném pokusu o přelet nejvyšší hory Afriky však zahynuli dva naši skvělí kolegové z týmu: pilot motorového rogala Josef Petr a doktor David Pospíšil. Já jsem přežil díky náhodné změně na poslední chvíli. Kromě baterií z vysílačky leží v místě dopadu ještě vlaječka, kterou měli kluci odhodit nad Kilimandžárem. Neodhodili... Masajové z nehody vše odnesli. Velký železný pták spadl na jejich území, proto jim vše patří. Výbava, padák, foťáky, vysílačka, oblečení... Gumu z koleček rogala rozřezali na sandály. V trávě mohlo kromě trosek vznášedla ležet i mé tělo.... Zažívám nejnáročnější chvíle. Afriku mám spojenou se ztrátou blízkých. Myšlenkové návraty do míst nehody bolí. Až dopsáním knihy Živá Afrika ze mne vše padá, začínám opět žít naplno. Do Afriky se vracím, následují další zajímavé expedice. Vztah k Africe se mění v zamilovanost. S Jitkou Popelkovou zakládám CK Livingstone, se kterou realizujeme sny nejen naše... 
 


Africké naplnění...
Afrika se stává naší vlajkovou lodí. Máme v ní dnes největší výběr exotických akcí. Vyrážíme do různých koutů pestrého kontinentu, od pouští severní Afriky po Stolovou horu na jihu, od ostrovů Zanzibar, Pemba, Mauritius, Reunion a Madagaskar na východě po senegalský Dakar. Potápíme se v korálových vodách mezi delfíny, šplháme úspěšně na nejvyšší africké hory. Migrace zvířat je další z řady „životních zážitků“... Ochutnejte je také!

Déja vu
Na safari v nekonečné savaně plné zvířat mne vždy zaplaví slastný pocit volnosti a svobody. Všude kolem je nádherná podívaná. Obrovské stádo pakoňů a zeber běží nedozírnou buší. Vše má rozměr nespoutané přírody. Podobně asi vypadala naše planeta celá. Vrací se prožitek „déja vu“. Tady a takhle jsme kdysi žili… Panensky krásná zůstává už jen Afrika… Stihněte ji ještě poznat! Musíte si ale pospíšit. Ani Afrika nevydrží čekat dlouho...

Více o Africe se dozvíte na cestovatelském festivalu GO KAMERA od 18. do 21. ledna 2018 v Kongresovém centru BVV. Téma 21. ročníku festivalu je právě Afrika.
Ruda Švaříček


Rudolf Švaříček
Článek otištěn v Kult 01/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ken Kesey
Vyhoďme ho z kola ven - audiokniha
Tympanum
Audioknižní vydání unikátní rekonstruované nahrávky nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se stal ikonou generace hippies. Nezrotný karbaník, rváč a milovníka života McMurphy se raději nechá prohlásit za duševně chorého, než aby nastoupil do nápravného pracovního tábora. Stává se jedním z pacientů sanatoria pro choromyslné, kde vládne sadistická Velká sestra Ratchedová. McMurphy se však začne tvrdému režimu vzpírat. Jeho odvážné nápady vzbuzují u ostatních pacientů obdiv, strach a posvátnou úctu. Přesto však ani jeho přítel, mlčící silák indián Bromden, ani nikdo jiný, není schopen zachránit rebela McMurphyho před železnou rukou ústavního řádu. Jeho nejvyšší oběť se tak nakonec stává demonstrací nezcizitelnosti lidské svobody.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+