Time out

Zveřejněno dne 5. 10. 2017
PŘEDSTAVUJEME: Arnoldova vila
Je jednou z méně známých vilových staveb Brna a sousedkou slavné Tugendhatovy vily. V současnosti díky partě nadšenců, z velké části průvodců právě z vily Tugendhat, vstává z popela. Řeč je o vile nazývané podle jejího prvního majitele a také stavitele Josefa Arnolda, jejíž adresa je Drobného 26. Na to, jaká byla její minulost a co ji čeká v budoucnosti, jsme se ptali Adama Lyčky, místopředsedy spolku Kulturní centrum Josefa Arnolda, jenž o objekt pečuje.Brno je město architektonicky zajímavých vil. Čím je cenná a výjimečná právě Arnoldova vila?
Brno je pověstné svou meziválečnou architekturou a 19. století není zase tak moc zpopularizované. Arnoldova vila byla postavena roku 1862 na svahu nad parkem Lužánky a je druhou nejstarší v této oblasti. Dnes je čtvrť Černá Pole rozsáhlou rezidenční čtvrtí, ale právě „naše“ vila spolu s Kaiserovou (1860), Giskrovou (1862) a Adamčíkovou vilou (již zbořenou) vše odstartovala. Arnoldova vila je výjimečná také dochováním secesních a art decových prvků.

Jaké byly další osudy vily poté, co ji Josef Arnold v roce 1883 prodal?

Ve vile se prostřídala řada majitelů. Z dobových tiskopisů víme, že po Arnoldovi vilu koupila paní Charlotte Martini. Žila zde přes deset let. Vila byla poté roku 1896 prodána paní Albertině Antonii Langerové. Nejzajímavějším majitelem je pak od roku 1909 paní Cecílie Hože, teta Grety Tugendhatové, která právě provedla secesní úpravu. Ta ve vile bydlela do předvečeru války, kdy už v říjnu 1939 byla vila zabavena gestapem a rodina Hožových byla deportována do koncentračních táborů. Po válce vila sloužila jako mateřská škola (1952–2012).

V jakém stavu je dnes? Komu patří?

Vila je vedena jako kulturní památka ČR a Národním památkovým ústavem je zapsána na Seznam nejohroženějších nemovitých památek ČR. NPÚ uvádí, že vila je ve velmi havarijním stavu. Před lety sice byla zajištěna oprava střechy, ale na mnoha místech praská fasáda a je jen otázkou času, kdy něco nenávratně spadne. Náš spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda se snaží o její záchranu za pomoci dotací a zanedlouho se snad dům začne restaurovat.
Momentálním majitelem je město Brno, nicméně budova spadá pod správu městské části Brno-sever, se kterou jednáme o dlouhodobém pronájmu vily a přilehlých pozemků.

Jaké plány má s vilou váš spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda, čemu by měla v budoucnu sloužit?
Výše jsem již uvedl, že cílem našeho spolku je dosažení památkové obnovy vily a rekultivace rozsáhlé zahrady. V budoucnu se chceme vyvarovat klasického muzejního charakteru. Usilujeme o zřízení kulturního komunitního centra pro místní obyvatele a také například pro začínající kurátory a studenty kulturního managementu na Masarykově univerzitě. Studenti tohoto oboru v současné době nemají dostatek praxe a prostorů, kde by mohli praxi provozovat.

Pokud by někdo chtěl pomoci (finančně, s údržbou), jaké jsou konkrétní možnosti?

Kdokoliv nám chce finančně či fyzicky pomoci, může nás kontaktovat mailem (spolekJ.arnold@gmail.com) nebo přes naši facebookovou stránku KCJA. V současné době nás podpořila jako první britská organizace The Friends of Czech Heritage, jejíž členové nám osobně pomáhali kultivovat zahradu a finančně podporují především právě spolky, jako jsme my.

Je vila v současnosti přístupná?

V současnosti vila není přístupná s výjimkou soboty 30. září 2017, kdy se otevře v rámci Dne architektury. V blízké době však bude přístupná zahrada vily díky všemožným kulturním programům.

Kulturní centrum Josefa Arnolda, zapsaný spolek, vzniklo v roce 2016 a za cíl si klade záchranu Arnoldovy vily a její zachování pro budoucí generace. V současnosti pracuje na rekultivaci rozsáhlé zahrady, která by měla být v brzké době trvale zpřístupněna a stát se příjemným a všem otevřeným místem pro setkávání, odpočinek a relaxaci.


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 10/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Reklama:

Novinky:
Ben Aaronovitch
Strom viselců
Argo
Policejní konstábl Peter Grant se vrací do Londýna. Netrvá dlouho a v hlavním městě se opět začnou dít věci. Prostá podezřelá úmrtí obvykle nebývají doménou Rozmaru. Ani když k jednomu takovému dojde na divokém večírku v jednom z nejdražších obytných domů v londýnském centru. Jenže téhle party se účastnila i dcera lady Tyburn, jíž Peter dluží laskavost za jistou dřívější výpomoc. Během chvilky se tak ocitne v neznámém světě superboháčů a zlaté mládeže, v rezidencích s obrovskými suterény a exkluzivními bazény, na místech, kde se čile obchoduje s nebezpečnými a esoterickými materiály. Rozumný mladý policista by se držel zpátky a nevystrkoval hlavu, ale nebyl by to Peter, aby se při vyšetřování nedostal někam hodně daleko. Zároveň objevuje nové spojence a dostává se závratně blízko jednomu z velkých hráčů...
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+