Hudba

Zveřejněno dne 29. 8. 2017
Postřehy z LétoFestu: Festival bez Gotta
Možná přeháním, ale sestava Michal Hrůza, Wanastowi vjecy nebo Iné Kafe a nakonec i David Koller je přece jen natolik dobrá, aby LétoFest zaútočil na označení „jeden z nejlepších festivalů“ v Brně. I bez avizované největší hvězdy Karla Gotta. Větším problémem bylo nakonec přece jen to počasí!Že Mistr nevystoupí, začalo být jasné již v okamžiku, kdy se v médiích množily zprávy o jeho zdravotním stavu a odřeknutých koncertech, a zvláště poté, co jeho jméno zmizelo z plakátů na Létofest, vylepených po Brně ještě těsně před akcí. Ale i tak si mnozí diváci přišli na své. Samozřejmě Gotta nahradit nelze! Proto by mě zajímalo, co říkal David Koller na to, že je za Mistra náhradou. Před vystoupením se publiku nezmínil.

S trochou nadsázky řečeno – o tomto festivalu museli v Brně vědět asi všichni. Proto mě překvapilo, že fotbalový stadion za Lužánkami zel skoro prázdnotou. Podle toho, co jsem zachytil, přivítali na pódiu dvoutisícího návštěvníka. To by mi přišlo trošku smutné vzhledem k programové pestrosti i kvalitě vystupujících. I když později jsem se dočetl, že návštěvníků mělo být okolo pěti tisíc.

V posledních týdnech v horké části příprav byly totiž výrazné žluté plakáty lákající na LétoFest asi všude po Brně. Byť už bez Gottova jména a s Wanastowkami jako hlavní hvězdou. A že to byl fakt nářez! Bohužel po tropicky slunečném pátku přišla zamračená a deštivá sobota. Dokonce i v neděli bylo spíš slunečno, byť pod mrakem. Na open-air festival dost blbá smůla, ale co už…

Ještě kolem jedné hodiny po poledni bylo hodně zataženo. A byť přímo hustě nepršelo, déšť to byl. Možná i proto měla slovenská punk rocková kapela Iné Kafe jako první vystupující diváků před pódiem spíš poskrovnu. Ale byli tam! No, co je pro kapelu horší než zpívat před prázdným hledištěm? Však je taky frontman kapely Vratko Rohoň v první řadě nezapomněl pochválit a poděkovat jim. Že se nedali dešti! Ani proto nemohlo chybět „Špinavé objatie“.

To při druhém vystoupení Michala Hrůzy s kapelou stejného jména se počasí umoudřilo do té míry, že bylo možné sedět i na trávě, aniž by se člověk bál, že se umaže. I na stadion začali diváci přicházet v houfech. Ostatně mladý hitmaker měl v podstatě posloužit jako předskokan ikoně českého popu Karlu Gottovi. Takto „jen“ připravil publikum již avizovanému náhradníkovi Davidu Kollerovi.

Ani v Brně nemohly chybět Černý brejle. Jednak je to součást Hrůzovy image a jednak jedna z prvních písniček, se kterou se mu podařilo opravdu prorazit. To ještě s kapelou Ready Kirken, ze které byl po deseti letech vyhozen. Na rozdíl od Michala Dvořáka a Lucie však Ready Kirken svého bývalého člena už nepřizvala zpátky ani ke spolupráci.

David Koller asi není pro mnohé za Karla Gotta úplně dostačující náhradou. Taky je vhodné uvědomit si, že může být dost těžké sehnat skutečnou osobnost, která by byla ochotna „případně“ vystoupit jen na zavolání – kdyby něco. Sám pan Koller hned na začátku svého vystoupení vyzval návštěvníky, aby na dálku Mistra pozdravili, a téměř vzápětí se pustil do toho. Svou současnou tvorbu nejdřív odzpíval jen tak, s mikrofonem v ruce, aby se pak přesunul i za bicí anebo s kytarou přesedlal na mnohem známější písničky, které známe z jeho působení ve stěžejní kapele Lucie.

Aby toho nebylo málo, i čtvrté hlavní vystoupení LétoFestu (na malé scéně vystupovaly v mezičasech ještě další kapely, pozn. red.), bylo ve znamení kolize na české hudební scéně. Stejně jako Michal Hrůza, tak i Kryštof Michal má za sebou pohnutou minulost. Bývalý frontman kapely Support Lesbiens se dnes s většinou Supportů „skrývá“ pod hlavičkou kapely Portless. Skupiny, jejíž název vznikl štěpením názvu SupPORT LESbiens a znamená „bez přístavu“. Podle internetu jsou Portless živelnější než předchozí formace, která pokračuje dál, ale v jiném složení. Supporty jsem sice nikdy příliš nevnímal, ale živelnost na pódiu byla v Brně rozhodně znát. I když Kryštof Michal působil v kalhotách s laclem místy až dětinsky. Celé vystoupení této anglicky zpívající kapely se neslo ve znamení nové, vlastně první desky „BACK“ tvořící sedm písní. A bylo takové, že člověk ani nemusel být extra fanouškem, aby ho rytmus strhnul k tanci.

Den se nachýlil, nebe potemnělo. Tentokrát nikoli příchodem dešťových mraků, ale večera. Nadešel čas vystoupení kapely Wanastowi vjecy! Ty na sebe sice nechaly dlouho čekat, ale o to razantnější byl jejich nástup. Tvrdý rockový nářez se nesl nejen dnes chátrajícím fotbalovým stadionem, ale myslím, že i vzdálenějším okolím k němu přiléhajících městských částí.

Robert Kodym se oděn do svého typického saka s kovbojským kloboukem na hlavě společně s druhým kytaristou Tomášem Varteckým (tentokrát bez skotského kiltu) do svého vystoupení vrhli skutečně ve velkém stylu. Přídavků bylo asi pět a krom Iného Kafe se, myslím jako jediní, s festivalovým s publikem rozloučili skutečně stylově. Vzduchem letěly bubeníkovy paličky, Kodym rozházel do davu téměř hrst trsátek a v jednu chvíli to vypadalo, že poletí i Varteckého kytara. Nakonec obšťastnil nadšené publikum alespoň svojí ortézou.

Tečkou festivalu byl multiinstrumentalista Marek Ztracený. Ten se možná v písních spíš teprve hledá, ale jeho mládí mu přece jen dává jistou naději. Konečně, byla to spíš taková oddechovka po vyčerpávajícím nářezu Wanastowek. I když i on se do svého vystoupení opravdu opřel a v poměrně chladné sobotní noci propotil téměř celou košili. Co museli diváci uznat, je to, že na klavír opravdu umí. Vedle klavíru a zpěvu přešel i k bicím a nakonec vzal za vděk i kytarou. Vokálně jej doprovodila jako host zpěvačka Marta Verner, kterou všeobecně známe spíš pod uměleckým jménem Jandová. Ano, dcera legendárního českého rockera Petra Jandy zde zapěla hned tři písně! Ovšem více než cokoli jiného připomínala její vsuvka spíš tělocvik. Skoro se až nechtělo věřit, že po tom, co předvedla na pódiu, našla ještě dostatek dechu na to zpívat.

LétoFest provázel bohatý doprovodný program se soutěžemi pro diváky, a jak už bylo napsáno výše, na „malé scéně“ vystupovaly i kapely, které jsou možná jinak známy spíš jen hrstce zasvěcených.

Gott je Gott! A počasí možná taky, alespoň z počátku, nepřispělo k úplně nejlepší náladě, ale i tak bychom mohli těch dvanáct hodin trvající smršť označit jako velmi podařenou. Navíc jsme se opět přesvědčili, že bychom pro tenhle chátrající stadion mohli najít daleko, daleko lepší využití!

Ale třeba za Lužánkami zazáří Kometa a pak dostane i Zbrojovka vlastní lesklou zbroj! Kam se LétoFest vrtne příští rok, zatím nevíme, ale už nyní je podle pořadatelské agentury Yashica events jisté, že se LétoFest do Brna vrátí!
 
LétoFest, Stadion za Lužánkami
19. srpna, 2017


Robert Žďárský
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Marie Svatošová, Aleš Palán
Neboj se vrátit domů
Kalich
Co se stane, pokud pacientovi o jeho zdravotním stavu dlouhodobě lžeme? Má vážná choroba nějaký smysl? A proč umírající nezabíjet, jak si přejí zastánci eutanázie, ale naopak respektovat jejich život až do přirozeného konce a být jim nablízku? Nejen o těchto věcech hovoří v knize rozhovorů Neboj se vrátit domů zakladatelka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová. Rozhovor s ní vede spisovatel a novinář Aleš Palán.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+