Time out

Zveřejněno dne 15. 9. 2017
PŘEDSTAVUJEME: Malá noc módy
Všichni milovníci módy a designu, kteří nejsou příznivci a podporovateli velkých oděvních řetězců, by měli zbystřit. Dne 4. října 2017 se Stará sokolovna na Srbské 4 stane dějištěm zajímavé akce, která má ambici rozčeřit hladiny módního světa. Jde o Malou noc módy (MNM) a my jsme vyzpovídali jednoho z jejích hlavních organizátorů Davida Severu. Prozradil nám, o čem to celé vlastně bude.V čem se Malá noc módy liší od běžné módní přehlídky?
Návštěvníci na Malé noci módy uvidí hned několik přehlídek za jeden večer: představí se zde necelá dvacítka návrhářů a studií s čerstvou dávkou lokální módy. Kromě toho, že modely uvidí na molu, si je mohou po skončení přehlídkového bloku prohlédnout zblízka a třeba i vyzkoušet.

Akce má podtitul „Objevte nezávislou módu“. Co se vlastně přesně myslí oním označením „nezávislá móda“?

Nezávislost prezentované módy spočívá především v tom, že jsou to originální kolekce studentů bez podpory větších značek a vystavujícím nikdo nediktuje témata nebo směr tvorby.

Co je tedy hlavním cílem MNM?

Touto akcí chceme strhnout pomyslnou bariéru mezi návrháři a širokou veřejností. Představujeme hlavně studentskou módní tvorbu z Česka a Slovenska. Kromě návrhářů se letos budou prezentovat i modely, které vytvořili třeba studenti architektury nebo malby. Chceme, aby si každý na akci našel něco svého, a z toho důvodu je program dost různorodý: streetová móda, minimalistické oděvy i téměř nenositelné modely. Tentokrát navíc spojujeme síly s akcí Brno Design Days, kde bude na workshopech a přednáškách přiblížen i kreativní proces v pozadí módní tvorby.

V dnešní době je trend nabízet alternativní způsoby různých zavedených zvyklostí. V čem konkrétně nabízíte alternativu vy?
Nechceme být jenom menší verzí pražských módních akcí, ale chceme si jít svojí vlastní cestou. I z toho důvodu prezentujeme především studentskou a lokální tvorbu, fungujeme bez velkých sponzorů a ani samotný název akce neodkazuje na již existující Fashion Week. Snažíme se na módní scénu přinést trochu přátelštější atmosféru.

Dalším ze současných trendů je tzv. udržitelná móda a slow fashion (staví se do protikladu k mainstreamové produkci oblečení za nejnižší náklady bez ohledu na sociální a environmentální dopady). Bude to poznat i na MNM?

Ano, tentokrát navazujeme spolupráci s organizací Fashion Revolution, která dlouhodobě upozorňuje na problémy kolem módy běžně dostupné v obchodech. Známé módní řetězce totiž vědomě využívají levné pracovní síly v zemích třetího světa a celá spousta zaměstnanců jejich fabrik žije takřka na hranici bídy. Na MNM chceme zároveň nabídnout alternativu v podobě udržitelné a upcyklované módy, která přetváří starší oblečení a zbytkové materiály. S tzv. pomalou módou se letos představí například blogerky z Open Kabinet, návrhářky Daniela Šindelková a Alex Pospiechová. Výtvarnice Nicole Taubinger ve spolupráci s Maud Kotasovou navíc budou prezentovat i série šperků z plastového odpadu.

Součástí MNM by měla být také umělecká performance. Můžete přiblížit, o co půjde?

Performancí bude na letošní Malé noci módy více. V prvé řadě mladá brněnská malířka Elizabeth Kanabe předvede svoji živou malbu, která opouští prostory plátna a postupně si podmaňuje kůži modelky. Barvité vzory inspirované Afrikou tak pozvolna přestávají být obrazem a stávají se svéráznou módní aplikací. Dalším prezentujícím bude také umělecká skupina Rape Industries, která se formou performance snaží „znásilnit“ současný módní průmysl a upozornit na jeho problémy a paradoxy s ním spojené.

MNM měla letos v únoru premiéru. Jaké byly ohlasy? Má MNM ambice stát se pravidelnou akcí?

Při první akci jsme byli všichni zaskočeni, jak velký zájem o ni byl. Zpočátku jsme do toho šli všichni sice s vervou, ale zároveň s pocitem nejistoty, kolik lidí zvládneme přilákat. Nakonec jsme byli po pár týdnech předprodeje kompletně vyprodáni a do prostor bývalé továrny Mosilana jsme se skoro ani nevešli! Byl to pro nás ohromný náboj, že má cenu v tom pokračovat, a už tehdy bylo jasné, že to není náš poslední módní večer. Ohlasy byly veskrze pozitivní, lidé jsou obecně vděční za nové impulsy na brněnské módní scéně. Určitě bychom v konání podobných akcí chtěli dále pokračovat, rozhodně ale nechceme ztratit původní myšlenku a stát se komerční událostí. Snažíme se, aby MNM zaujala své místo v Brně jako každoroční akce prezentující současnou alternativní módu.

David Severa (* 1996) pochází z Brna, je absolventem Střední školy umění, stylu a designu v Brně. Spolu s mámou Jitkou tvoří kreativní ministudio Severa, které se kromě běžné módy zabývá i tvorbou oblečení se světelnými diodami nebo plastikovými prvky. V minulosti se studio představilo například válkou inspirovanou kolekcí „Fragility of our Kind“ na umělecko-technologickém festivalu Prototyp.


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 09/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Leoš Janáček
Nebojte se klasiky! Její pastorkyňa - audiokniha
Radioservis
Víte, koho z mlynářských bratrů Buryjů miluje na počátku příběhu půvabná vesnická dívka Jenůfa a kterého si nakonec vezme za manžela? A znáte strašné tajemství, které v sobě ukrývá Jenůfina pěstounka, vdova Kostelnička? Na tyto otázky vám odpoví dramatizace Jana Jiráně podle libreta Leoše Janáčka v podání známých českých herců s ukázkami hudebních pasáží jednoho z nejslavnějších děl světové operní literatury.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+