Time out

Zveřejněno dne 15. 9. 2017
PŘEDSTAVUJEME: Malá noc módy
Všichni milovníci módy a designu, kteří nejsou příznivci a podporovateli velkých oděvních řetězců, by měli zbystřit. Dne 4. října 2017 se Stará sokolovna na Srbské 4 stane dějištěm zajímavé akce, která má ambici rozčeřit hladiny módního světa. Jde o Malou noc módy (MNM) a my jsme vyzpovídali jednoho z jejích hlavních organizátorů Davida Severu. Prozradil nám, o čem to celé vlastně bude.V čem se Malá noc módy liší od běžné módní přehlídky?
Návštěvníci na Malé noci módy uvidí hned několik přehlídek za jeden večer: představí se zde necelá dvacítka návrhářů a studií s čerstvou dávkou lokální módy. Kromě toho, že modely uvidí na molu, si je mohou po skončení přehlídkového bloku prohlédnout zblízka a třeba i vyzkoušet.

Akce má podtitul „Objevte nezávislou módu“. Co se vlastně přesně myslí oním označením „nezávislá móda“?

Nezávislost prezentované módy spočívá především v tom, že jsou to originální kolekce studentů bez podpory větších značek a vystavujícím nikdo nediktuje témata nebo směr tvorby.

Co je tedy hlavním cílem MNM?

Touto akcí chceme strhnout pomyslnou bariéru mezi návrháři a širokou veřejností. Představujeme hlavně studentskou módní tvorbu z Česka a Slovenska. Kromě návrhářů se letos budou prezentovat i modely, které vytvořili třeba studenti architektury nebo malby. Chceme, aby si každý na akci našel něco svého, a z toho důvodu je program dost různorodý: streetová móda, minimalistické oděvy i téměř nenositelné modely. Tentokrát navíc spojujeme síly s akcí Brno Design Days, kde bude na workshopech a přednáškách přiblížen i kreativní proces v pozadí módní tvorby.

V dnešní době je trend nabízet alternativní způsoby různých zavedených zvyklostí. V čem konkrétně nabízíte alternativu vy?
Nechceme být jenom menší verzí pražských módních akcí, ale chceme si jít svojí vlastní cestou. I z toho důvodu prezentujeme především studentskou a lokální tvorbu, fungujeme bez velkých sponzorů a ani samotný název akce neodkazuje na již existující Fashion Week. Snažíme se na módní scénu přinést trochu přátelštější atmosféru.

Dalším ze současných trendů je tzv. udržitelná móda a slow fashion (staví se do protikladu k mainstreamové produkci oblečení za nejnižší náklady bez ohledu na sociální a environmentální dopady). Bude to poznat i na MNM?

Ano, tentokrát navazujeme spolupráci s organizací Fashion Revolution, která dlouhodobě upozorňuje na problémy kolem módy běžně dostupné v obchodech. Známé módní řetězce totiž vědomě využívají levné pracovní síly v zemích třetího světa a celá spousta zaměstnanců jejich fabrik žije takřka na hranici bídy. Na MNM chceme zároveň nabídnout alternativu v podobě udržitelné a upcyklované módy, která přetváří starší oblečení a zbytkové materiály. S tzv. pomalou módou se letos představí například blogerky z Open Kabinet, návrhářky Daniela Šindelková a Alex Pospiechová. Výtvarnice Nicole Taubinger ve spolupráci s Maud Kotasovou navíc budou prezentovat i série šperků z plastového odpadu.

Součástí MNM by měla být také umělecká performance. Můžete přiblížit, o co půjde?

Performancí bude na letošní Malé noci módy více. V prvé řadě mladá brněnská malířka Elizabeth Kanabe předvede svoji živou malbu, která opouští prostory plátna a postupně si podmaňuje kůži modelky. Barvité vzory inspirované Afrikou tak pozvolna přestávají být obrazem a stávají se svéráznou módní aplikací. Dalším prezentujícím bude také umělecká skupina Rape Industries, která se formou performance snaží „znásilnit“ současný módní průmysl a upozornit na jeho problémy a paradoxy s ním spojené.

MNM měla letos v únoru premiéru. Jaké byly ohlasy? Má MNM ambice stát se pravidelnou akcí?

Při první akci jsme byli všichni zaskočeni, jak velký zájem o ni byl. Zpočátku jsme do toho šli všichni sice s vervou, ale zároveň s pocitem nejistoty, kolik lidí zvládneme přilákat. Nakonec jsme byli po pár týdnech předprodeje kompletně vyprodáni a do prostor bývalé továrny Mosilana jsme se skoro ani nevešli! Byl to pro nás ohromný náboj, že má cenu v tom pokračovat, a už tehdy bylo jasné, že to není náš poslední módní večer. Ohlasy byly veskrze pozitivní, lidé jsou obecně vděční za nové impulsy na brněnské módní scéně. Určitě bychom v konání podobných akcí chtěli dále pokračovat, rozhodně ale nechceme ztratit původní myšlenku a stát se komerční událostí. Snažíme se, aby MNM zaujala své místo v Brně jako každoroční akce prezentující současnou alternativní módu.

David Severa (* 1996) pochází z Brna, je absolventem Střední školy umění, stylu a designu v Brně. Spolu s mámou Jitkou tvoří kreativní ministudio Severa, které se kromě běžné módy zabývá i tvorbou oblečení se světelnými diodami nebo plastikovými prvky. V minulosti se studio představilo například válkou inspirovanou kolekcí „Fragility of our Kind“ na umělecko-technologickém festivalu Prototyp.


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 09/17
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Marek Najbrt
Prezident Blaník - DVD
Falcon
Celovečerní film Prezident Blaník vypráví příběh lobbisty Antonína Blaníka, který se rozhodne kandidovat na prezidenta České republiky. Hlavní hrdina Tonda Blaník ohlásil prezidentskou kandidaturu, v kampani slíbil například máslo a lithium do každé rodiny nebo korupci dostupnou pro všechny a sehnal i sto tisíc podpisů. Kandidaturu na Hrad však nakonec nepodal, když se jeho asistentovi Žížalovi nepodařilo doručit včas podpisové archy na ministerstvo vnitra. Přesto Tonda Blaník pokračuje ve snaze zachránit českou zemi a ukázat jejím obyvatelům, jak se mít líp. Celovečerní film navazuje na úspěšný seriál Kancelář Blaník.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+