Knihy

Zveřejněno dne 20. 1. 2016
RECENZE: Zavři oči a vymysli si svého piráta

Když jste malí, dobrodružství na vás čeká za každým rohem. Nepotřebujete dostat dopis z Bradavic nebo projít kouzelnou skříní do Narnie. Vystačíte si s vlastní fantazií stejně jako Jirka. Ten si na brněnské sídliště „přičaruje“ loď se skutečným pirátem. Tak začíná dětská kniha Pirát jménem Šampaňský od Petry ŠtarkovéJe listopad a malý Jirka si nemá s kým hrát. Venku mrholí a všechny děti jsou doma. Pak ale potká Kubíka s Davídkem, kteří už chodí do první třídy. Snaží se na velké kluky zapůsobit, a tak si vymyslí, že vidí pirátskou loď. Už hrozí, že jeho podfuk odhalí, ale Jirka si koráb představí tak věrně, že loď najednou vypluje z hromady spadaného listí.

Kapitán Alfons Šampaňský je pirát, jak se patří – má šátek s lebkami, bambitky i papouška na rameni. A tak začíná jejich společné dobrodružství. Po odpoledních se přátelé scházejí a bojují s příšerou ve sklepě nebo se podívají za žraloky. O nich jste možná neslyšeli… Víte, jak některé byty večer modře svítí? Je v nich voda a bydlí tam žraločí rodiny.

Štarková do příběhu velmi šikovně zakomponovala i vzdělávání. Pirátův papoušek totiž mluví jen anglicky, takže si čtenáři procvičí základní fráze. Ale rozhodně se nemusíte bát, že by dítě nerozumělo ději, anglických vět je jen několik.

Kniha je plná dobrých nápadů a hezkých ilustrací Petra Modlitby na každé dvojstraně. Potěší, že děj se odehrává na obyčejném sídlišti v Brně. Právě tam, kde žije spousta dětí. Příběh o Jirkovi jim ukazuje, že je možné se bavit i bez televize a počítače. Stačí jen zavřít oči a vše je možné. Zkuste to taky.

Pirát jménem Šampaňský
Petra Štarková
Triton, 2015


Kateřina Foltánková
Článek otištěn v Kult 01/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Kvaček, Dušan Tomášek
Generál šel na smrt. Životní příběh Aloise Eliáše
Epocha
Příběh za 2. světové války ojedinělý: Poprava předsedy vlády země okupované Němci! Hitlerovci se jí dopustili v červnu 1942 na pražské střelnici v Kobylisích. Na rozdíl od stalinistů nacisté, jisti si svým vítězstvím, se podobnými vraždami veřejně chlubili. Alois Eliáš nebojoval běžnými zbraněmi jako Morávek, Mašín a Balabán. Jeho zbraní byla vojenská lest, předstírání a oddalování, získávání času a snaha o narušení záměrů protivníka. Za těžkých podmínek udržoval rádiové i kurýrní spojení s prezidentem Benešem v Londýně a využíval i dřívější známosti s protektorem Neurathem z mírových jednání v Ženevě. Svedl nejeden „ústupový“ boj s K. H. Frankem. Byl si vědom toho, že mu hrozí smrt. Jiným pomohl k emigraci, ale sám nabídku emigrovat odmítl. Teprve v den nástupu Heydricha v září 1941 byl zatčen a odsouzen k smrti. Zemřel jako hrdina.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+