Knihy

Zveřejněno dne 30. 5. 2015
RECENZE: Nezvykle užitečné lekce (z lásky k) filmu
Popularizační filmová literatura má u nás oproti té „hodnotné“ navrch. Propracované biografie tvůrců nebo spíše teoreticky zaměřené studie svým počtem nestačí různým přehledovým publikacím. Ačkoli jejich hlavní nápor zdá se pominul, žánrově zaměřený trh stále okupují nejrůznější přehlídky těch zaručeně nejlepších filmů nebo režisérů. Kniha s nenápadným názvem Lekce filmu, kterou vydalo nakladatelství Dokořán, by za takových podmínek mohla snadno zapadnout.

Autorem Lekcí filmu je novinář a spíše řadový francouzský režisér (Mikulášovy patálie nebo Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva) Laurent Tirard. V předmluvě přiznává, že chtěl být vždy spíše filmovým praktikem než člověkem, který staví svou kariéru na zpovídání úspěšnějších kolegů. Jeho první ucelená publikace však představuje souhrn rozhovorů s nejvýznamnějšími světovými režiséry, které publikoval v průběhu mnoha let především na stránkách časopisu Studio Magazine.

Jednotlivé kapitoly nemají podobu klasických rozhovorů. Jedná se o souvislé texty, které autor sestavil na základě reakcí respondentů na totožnou sadu otázek. Jejich zpovědi se tudíž točí kolem stejných témat, tedy vztahu ke scénáři, hercům nebo filmu jako takovému. Ačkoli jsou některé příspěvky relativně staršího data a názory jejich autorů se od té doby pravděpodobně vyvinuly, na výpovědní hodnotě jim to neubírá. Zastihují velikány světové kinematografie v určitém období jejich tvůrčí dráhy. O to jsou často cennější než jejich případné ryze aktuální ekvivalenty.

Tirardův výběr zpovídaných je zodpovědný i reprezentativní. Největší prostor mají očekávaně francouzští režiséři a chybí například Steven Spielberg, Quentin Tarantino nebo některá z vůdčích osobností jihokorejského filmu. Rozhodně však není namístě mu v tomto směru cokoli vyčítat. Nesnažil se o plastický obraz současného autorského filmu, ale o přiblížení tvůrčích pohnutek několika desítek vybraných umělců. Jejich názory zaujmou nejen fanoušky a teoretiky, ale dost možná především začínající filmaře. A už díky tomu má české vydání Lekcí filmu svůj neoddiskutovatelný smysl.
Lekce filmu
Laurent Tirard
Dokořán, 2015 

Ivo Michalík
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Christine Brandová
Slepec
Kalibr
Jeho svět je tma. Je slepý. Ale uslyšel výkřik – a jeho smysly ho dosud nikdy nezklamaly. Právě s tou ženou telefonoval, když náhle vykřikla a vzápětí se spojení přerušilo. Někdo té ženě ublížil. Nathaniel je si tím naprosto jistý. Je jediný svědek, ale nikdo mu nevěří. Neexistují důkazy ani stopa. Nathaniel se spolu s kamarádkou, novinářkou Millou, vydá hledat pravdu, přičemž netuší, že zrovna on může být pro tu neznámou jedinou šancí k záchraně…
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+