Knihy

raut, slavnost, sbírka, historie, staročeši, dotisk, prvotisk, knihtisk

Zveřejněno dne 31. 1. 2015
Knihovnu obohatí prvotisk Bible kutnohorské
Sbírky Moravské zemské knihovny v Brně obohatí významná akviziceprvotisk tzv. Bible kutnohorské z roku 1489. Jedná se o druhou tištěnou staročeskou bibli (po Bibli pražské z roku 1488) dochovanou ve 41 exemplářích uložených v paměťových institucích po celém světě, která se v roce 1729 rovněž objevila na seznamu zakázaných knih pátera Koniáše.

Bible kutnohorská byla vytištěna v tiskárně Martina z Tišnova v Kutné Hoře, tisk byl dokončen 14. listopadu 1489. Samotný vznik tohoto prvotisku však nebyl tak jednoduchý, jak se z předchozí věty zdá. Tisk nejrozsáhlejšího českého prvotisku byl finančně nákladný, tiskař si na vydání půjčil i od kutnohorské městské rady. Ani to ovšem nestačilo a tak musel být plánovaný náklad (cca 200 ks) snížen zhruba na polovinu a ještě před dokončením tisku bylo k distribuci zkompletováno 80 exemplářů (1. vydání).

Po rozprodání připravených kusů přistoupil Martin z Tišnova k dotisku (2. vydání), ve kterém byly opraveny některé předchozí nedostatky. Ale ani u toho se ovšem nečekalo na kompletní dokončení tisku a tak byly některé exempláře kompletovány za pomocí zbylých archů z vydání prvního. V několika málo případech se však podařilo zkompletovat tisk čistě z archů 2. vydání. Když byl konečně vytištěn celý plánovaný náklad, nedostávalo se závěrečných archů a tak některé exempláře obsahují dokonce rukopisné doplňky.

Z výše uvedeného vyplývá, že pro kurátory paměťových institucí není podstatné jen to, že mají ve spravovaných fondech Bibli kutnohorskou, ale také informace o tom, k jakému vydání či skupině různě kompletovaných exemplářů ten jejich patří.

Bible kutnohorská je výpravnou, unikátní literární, ale v širokém smyslu i kulturní památkou. I proto je její význam jako kulturního artefaktu nejen pro české země obrovský.
Pro Moravskou zemskou knihovnu v Brně je zisk 1. vydání Bible kutnohorské nedocenitelným přínosem, zvláště s ohledem na to, že její fondy dosud obsahovaly pouze exemplář kompletního 2. vydání. Nová akvizice tak umožní další výzkum v této oblasti.


Předání Bible kutnohorské ministrem kultury ČR
Konferenční sál Moravské zemské knihovny v Brně
2. února 2015 od 14:30
www.mzk.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
raut, slavnost, sbírka, historie, staročeši, dotisk, prvotisk, knihtisk
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Sedláček
Exotické koření s recepty
Grada
Unikátní a bohatě ilustrovaná publikace má za cíl seznámit zájemce o koření, a celkově o vaření, s jednotlivými druhy exotických bylinek, koření a jejich směsí. Nedílnou součástí knihy jsou i recepty, které vždy obsahují nejméně jedno z uváděných koření. Kniha má v dnešní době své bohaté opodstatnění, neboť se setkáváme se širokou nabídkou exotického koření ať již prodávaného na našem trhu, nebo dovezeného ze zahraničí. S jeho správným rozlišením a použitím si však zatím poradí jen velmi málo kuchařů či kuchařek, a to i z řad profesionálů, přestože se ho snaží v hojné míře při přípravě jídel používat.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+