Knihy

novinka, Prague Pride, pochod, menšiny, erotika,

Zveřejněno dne 11. 11. 2013
RECENZE: Máte odvahu přečíst si Buzíčky?
Nakladatelství Host nedávno překvapilo knihou s protivným názvem Buzíčci, jejíž vazba oplývá růžovými obtisky zmalovaných úst. Mohlo by se tak stát, že čtenáře kniha spíše odradí, než přiměje ke koupi. Avšak byla by škoda nechat se předem otrávit vazbou a názvem.

Povídková sbírka Jana Folného totiž ohromí jak svou originalitou, tak dobře zpracovanými příběhy. Ty jsou peprné, úsměvné, ačkoli v některých případech balancují na hranicích pornografie. Nejdůležitější ovšem je, že se nebojí publiku otevřít oči před otázkami, o nichž se většinou nerado diskutuje.

Název knihy přesně vystihuje, o čem bude. Směs otevřenosti, která jemně naráží na problematiku vztahů v gay a lesbické komunitě, a také latentních homosexuálů a jejich neupřímností k sobě samým. Dočkáme se i bravurního příběhu o dítěti, které má dvě matky. Pokud ale někdo čeká, že se kniha bude zabývat pouze bojem za práva menšin a poukazováním na jejich vyděděnost ze společnosti, bude překvapený. Autor se nebál naznačit i stinné stránky. Velice obratně poukazuje na fakt, že co se čtenářům může zdát odpudivé v gay komunitě, je běžné i mezi heterosexuály. Samozřejmě až na to, že ve většinové společnosti se odpudivé výstřelky lehce ztratí nebo přehlédnou.

Buzíčci jsou knihou čtivou a moderní. Příběhy jsou situovány do pražského prostředí a jemná návaznost jednotlivých povídek je dozajista žádoucí. Autorovi se podařilo skloubit vícero nadčasových témat, ve výsledku čtenářsky lákavých.

Jan Folný se nebál provokovat, a tím si vysloužil pozornost. Vyzdvihl myšlenku, že přestože jsou homosexuálové společností naoko tolerováni, je to jen hraná póza. Když je totiž člověk tolerantní, nemá problém s tím, že se menšina prezentuje se svými partnery ruku v ruce.


Buzíčci
Jan Folný
Host, 2013


Pavlína Pokorná
Článek otištěn v Kult 11/13
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, Prague Pride, pochod, menšiny, erotika,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Honza Hlaváček
Trapasy v hantecu
Cosineubóchnusámtonemám
Trapasy v hantecu aneb fópáčkový storky jsou skutečnými příběhy ze života autora této knihy, muzikanta a šiřitele brněnského hantecu Honzy Hlaváčka. Šiřitel slangu moravské metropole v krátkých povídkách ilustruje svoji schopnost způsobit co největší možný trapas v co nejkratší možné době a s minimem vynaložené energie. Najdeme zde příběhy ze studií, hudebních produkcí, dovolených i ze zaměstnání, ať už jako muzikanta, (třeba i na pohřbech), ajťáka nebo učitele. To vše, jak jinak, než v brněnském hantecu s nezbytným slovníčkem za každou kapitolou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+