Knihy

kritika, novinka, bestseller, příběh, umírání

Zveřejněno dne 23. 9. 2013
RECENZE: Smutný příběh o malé věčnosti
Neskonalá láska, beznaděj, smutek, velká touha po životě. Těmito slovy se dá charakterizovat kniha, jejíž název dopředu napovídá, jak celý příběh dopadne. Mladá dívka Hazel trpí už od svých třinácti let nevyléčitelnou rakovinou plic a zamiluje se do chlapce, který dlouhou dobu svádí boj se stejnou nemocí.

Na první pohled neuvěřitelně smutný děj. Americký spisovatel John Green však osud tohoto páru líčí s nadhledem, někdy dokonce velmi rozmarně. A rozhodně nesklouzává do sentimentálního popisování trýznivého osudu nevyléčitelně nemocných lidí. Děj je totiž popisován očima šestnáctileté Hazel, která se ani trochu nelituje a bere svou nemoc i život velice pragmaticky. Seznámí se s Augustem, kterého ačkoliv má po boji s rakovinou amputovanou nohu, známky rakoviny jej momentálně netrápí.
To, že se Hazel a Augustus do sebe zamilují, je více než jasné od okamžiku, kdy Augustus vstoupí do děje. Síla a krása jejich lásky je ale opravdu nečekaná. Prožijí spolu jen krátkou dobu, avšak naplněnou vřelou láskou a porozuměním. Dvojice v sobě kloubí mnoho romanticky zamilovaných párů, které známe z klasické literatury. S tím rozdílem, že oni trpí rakovinou.

John Green svým způsobem stále originální téma zpracoval velmi čtivě a uvěřitelně, ačkoliv je zapotřebí v první polovině knihy trochu trpělivosti, než se děj rozjede. Některé pasáže působí dojmem dívčího románu, k čemuž připočtěte i několik naivních dialogů. Ve druhé polovině je ale děj velmi svižný a nutí k přečtení jedním dechem.
Inspirativní kniha Hvězdy nám nepřály ukazuje na pomíjivost života, na to, že je potřeba si užít každý den naplno. Stejně jako to udělali Hazel a Augustus.


Hvězdy nám nepřály
John Green
Knižní klub, 2013


Vendula Výborná
Článek otištěn v Kult 09/13
 Přidejte k článku první komentář >> 
kritika, novinka, bestseller, příběh, umírání
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavla Horáková
Teorie podivnosti
Argo
Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z „Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+