Knihy

novinka, premiéra, kritika, tip na dárek, Volek, znaky

Zveřejněno dne 15. 2. 2013
RECENZE: Nostalgická ztráta iluzí
Srážka ideálů s realitou je jedním s netradičnějších motivů románové tvorby. Ztráta iluzí a nabývání životních zkušeností metodou pokus-omyl se dokonce v posledních dekádách vytrácejí z románu jako takového, v hlavní roli nahrazují člověka text, citace, postmoderna, sémantická analýza lidského.

Nicméně Jeffrey Eugenides ani hrdinové jeho nového románu Hra o manželství se s takovým vývojem, zdá se, nehodlají snadno smířit.

Eugenidesův román sleduje život tří čerstvých absolventů univerzity, kteří neví, co se sebou. Neví, co se svou kariérou, co se svými názory, co se svými city, co se svými těly a co se svými partnery. Jednoduše poznávají život. Neděje se jim při tom, až na jednu výjimku, nic mimořádného nebo dramatického. Madeleine si hledá studijní specializaci, Leonard se vyrovnává s vlastní psychickou poruchou, Mitchell zkoumá na cestách po Evropě a Indii svou víru a všichni tři tvoří pochopitelně milostný trojúhelník, jehož neustálé řešení žene knihu i čtenáře vpřed.

A Jeffrey Eugenides v rámci líčení peripetií svých hrdinů trousí glosy, vzpomínky, bonmoty a úvahy. Posmívá se třeba výše zmíněnému nástupu postmoderny, sémiologie a poststrukturalismu nebo se naopak vyznává z lásky ke starým knihám a románům. Občas tudíž lze nabýt pochyb co slouží čemu, jestli autorovy esejistické výlety k vykreslení postav, dynamice a plasticitě textu či obráceně, zda-li není celý román jen kostrou na nostalgické glosování osmdesátých let, fungování akademické sféry a životního stylu Američanů.

Přes všechny podobné pochyby se jedná o brilantně napsanou knihu, aktualizující klasické téma dospívání a zrání člověka. A Eugenides se vlastně jejím prostřednictvím i smiřuje s postmoderním románem, když – prostřednictvím jiných textů – skládá hold jeho klasické podobě a nostalgicky pomrkává do devatenáctého století, jeho zlaté éry.


Hra o manželství
Jeffrey Eugenides
Host, 2012


Zdeněk Staszek
Článek otištěn v Kult 02/13
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, premiéra, kritika, tip na dárek, Volek, znaky
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+