Filmy

Zveřejněno dne 7. 3. 2012
Cinema Mundi: Úterní shrnutí
V předposlední festivalový den jsme navštívili tři divácky náročnější projekce, plytké portorické drama s nesmyslně hororovým zakončením América, koprodukční dokumentární medailon o nejvýznamnějším portugalském spisovateli José Saramagovi s takřka biblickým titulem José a Pilar a nakonec českou premiéru podivnosti z Estonska zvané Dopisy pro anděla.

América
„Américo, vítejte v Americe!“ A vy zase vítejte na nejprázdnějším filmu letošního Cinema Mundi. Alespoň zatím, i když „šance“, že tohle pochybné prvenství v posledních dvou dnech festivalu ještě nějaký film převezme, je mizivá.
„Topení se ovládá tímhle kolečkem, raději si to zkuste. Ramínka najdete ve skříni.“
Pokud režisérka Sonia Fritz někomu povolila doufat, pak to bylo jen v samém úvodu, kdy ještě příběh mladé ženy zkroušené neposlušnou dcerkou a rabijáckým milencem odehrávající se v exotickém prostředí Portorika mohl vypadat zajímavě.

Pak se ovšem v záběru objeví motorový člun s výmluvným nápisem: Problematica. První varování! Hrdinka utíká (aby si prý zachránila život) na trajekt. Co na tom, že v přístavu je plno lidí, ale jakmile loď zvedne kotvy, molo i zadní paluba trajektu se jako zázrakem vylidní, aby América mohla nerušeně zamávat matce. Varování druhé!

Jeden banální dialog stíhá druhý a ani fakt, že některé z nich pochází od dětských herců, není omluvou: „To je zvláštní jméno, Portoriko, budu se tak od teď jmenovat,“ říká s úctou malá holčička, kterou má América v New Yorku hlídat. „Ty seš opice, Américo,“ říká jí bůhví proč druhý den ráno. Pak se nelze divit, když si América na své druhé šichtě v prádelně nasadí dětské bombarďáky na hlavu, otočí tvář k Mexiku, a zapěje. Moc legrační to ale není a tak nám nezbývá než se bavit českými titulky, kterým na rozdíl od těch anglických tu a tam chybí fádnost. Asi se i český překladatel potřeboval nějak rozptýlit…

Zběsilý závěr, nejprve podle hesla viděli jsme mockrát Kevina v Sám doma, se postupně promění až v obdobu snímku Na lince je vrah.  Což už asi nepřekvapí ani největšího optimistu.

America
Drama / Thriller, Portoriko, 2011, 95 min
Režie: Sonia Fritz
Hrají: Lymari Nadal, Yancey Arias, Edward James Olmos, Tony Plana, Frank Perozo, Rachel Ticotin, James Callis


------------------------------------------------

José a Pilar
Divácky náročný koprodukční snímek José a Pilar je v kontextu celého festivalu výjimečný. Nejen tím, že kvůli zaměněné distribuční kopii neustále vypadávají české titulky, ale především proto, že je jediným čistokrevným dokumentem letošní festivalové nabídky.

Zachycuje období čtyř let života tehdy už velmi slavného portugalského spisovatele José Saramaga (1922-2010), nositele Nobelovy ceny za literaturu (obdržel ji v roce 1998). Není však jen dokumentem o muži, který se spisovatelem stal až ve své pozdní dospělosti, prostor je i pro výpovědi Saramagovy ženy Pilar del Río, a právě tyto části z téměř dvouhodinového dokumentu patří k nejzábavnějším (Pilariny názory na pozici homosexuálů ve Španělsku, její politickými sympatiemi ovlivněná hádka s Josém při večeři v den, kdy spisovatel dokončil svou poslední knihu Slonova cesta).

José e Pilar
Dokumentární, Portugalsko / Španělsko / Brazílie, 2010, 117 min
Režie: Miguel Gonçalves Mendes
Hrají: Gael García Bernal, Fernando Meirelles
Film byl na festivalu promítán jen jednou.


------------------------------------------------

Dopisy pro anděla
Asi nejuniverzálnější charakteristika, kterou lze Dopisům pro anděla přiřknout, je, že je to film velmi bizarní. Kafkovsky laděný příběh muže, jenž snad kdysi býval vojákem okupačního vojska v Afghánistánu, přijal muslimskou víru, a po návratu do blíže neurčeného rodného prostředí se setkává s několika lidmi, z nichž část přežívá v nudisticky smýšlející psychiatrické léčebně, je těžké sledovat, nesnadné o něm přemýšlet, a téměř nemožné jej pochopit.
Děj postupuje jen velmi pomalu kupředu a je značně roztříštěný, jednotlivé scény na sebe nenavazují, protože jak zmínil této české premiéře přítomný režisér Sulev Keedus, vypráví se skrze vzpomínky. Každá další scéna přitom dokonale šokuje, divák vůbec netuší, co se objeví v té následující.

Kirjad Inglile
Drama, Estonsko / Finsko / Mauretánie / Litva, 2010, 118 min
Režie: Sulev Keedus
Hrají: Roman Baskin, Katariina Unt
Film byl na festivalu promítán jen jednou.


Pavel Růžička
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jordan B. Peterson
12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu
Argo
Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Dokáže být vtipný, překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jak hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha; dospívá k 12 navenek jednoduchým poučkám, za nimiž se skrývají hluboké poznatky a dalekosáhlá poučení o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+