Děti

Květy, Jablkoň, Radůza, Žamboši, Tata bojs, album, děti, novinka, Indies

Zveřejněno dne 17. 1. 2011
RECENZE: Bongo BonBoniéra - na chvilku opět dítětem
Děti tvoří v současnosti velmi protežovanou část publika. Těžko hovořit o množství různých knih, filmů či hudebních CD, které se pro dětské publikum produkují, jinak než jako o lavině. Je až překvapivé, jak velká část takovéto produkce (snad s výjimkou televizní tvorby) dosahuje poměrně slušné kvality.

Hudební vydavatelství Indies připravilo kompilaci písní s názvem Bongo BonBoniéra, určenou právě pro dětské publikum. Na albu se podílejí velká jména současné nemainstreamové hudby jako Tata Bojs, Květy, Jablkoň, Radůza, DVA a mnoho dalších. Na bookletu se „vyřádila“ další nevšední (nejen) hudební osobnost - Rudolf Brančovský, známý pro své účinkování ve skupině Poletíme?, která svou písní také na album přispěla.

Zajímavá je různorodost přístupů jednotlivých interpretů k tomu, jak vlastně dětskou píseň (či píseň pro děti) uchopit. Na albu tak nalezneme dětský hlas v písních Do Afriky od Radůzy, Narozeniny od Jablkoně, či Mikuláši! tria Šimíčková & Cicvárek & OKO. Setkáme se se zpracováním typicky dětských témat jako v případě Já mám koně od Koňaboj, Štěněcí od Žambochů a Kobylka skupiny Zuby Nehty. Některé písně působí výchovně, například Drápy brněnských Poletíme? či Ruce pražských Hm….
Další písně využívají kombinací uvedeného, či k dětským posluchačům přistupují netradiční formou, což je případ třebas Květů a jejich Medvídka nebo písně Jaro Tata Bojs.
Skladby Kobylka nebo Pingu Hop dua DVA mají hitový potenciál i pro nedětské publikum. Vysoká kvalita písní spolu s nápaditým grafickým zpracováním bookletu dělá z Bongo BonBoniéry „dospělé“ dětské album. Člověk se při jeho prvním poslechu neubrání lítosti nad tím, že časy dětství jsou nenávratně pryč. Při poslechu druhém se ovšem na tváře vrátí úsměv, doprovázený nenápadným podupáváním do rytmu.


Bongo BonBoniéra
3B
Indies, 2010


Radek Holomčík
Článek otištěn v Kult 01/11
 Přidejte k článku první komentář >> 
Květy, Jablkoň, Radůza, Žamboši, Tata bojs, album, děti, novinka, Indies
Časopis:
Novinky:
Adam Hudek (ed.)
Čechoslovakismus
Nakladatelství Lidové noviny
Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.
Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+