Děti

Květy, Jablkoň, Radůza, Žamboši, Tata bojs, album, děti, novinka, Indies

Zveřejněno dne 17. 1. 2011
RECENZE: Bongo BonBoniéra - na chvilku opět dítětem
Děti tvoří v současnosti velmi protežovanou část publika. Těžko hovořit o množství různých knih, filmů či hudebních CD, které se pro dětské publikum produkují, jinak než jako o lavině. Je až překvapivé, jak velká část takovéto produkce (snad s výjimkou televizní tvorby) dosahuje poměrně slušné kvality.

Hudební vydavatelství Indies připravilo kompilaci písní s názvem Bongo BonBoniéra, určenou právě pro dětské publikum. Na albu se podílejí velká jména současné nemainstreamové hudby jako Tata Bojs, Květy, Jablkoň, Radůza, DVA a mnoho dalších. Na bookletu se „vyřádila“ další nevšední (nejen) hudební osobnost - Rudolf Brančovský, známý pro své účinkování ve skupině Poletíme?, která svou písní také na album přispěla.

Zajímavá je různorodost přístupů jednotlivých interpretů k tomu, jak vlastně dětskou píseň (či píseň pro děti) uchopit. Na albu tak nalezneme dětský hlas v písních Do Afriky od Radůzy, Narozeniny od Jablkoně, či Mikuláši! tria Šimíčková & Cicvárek & OKO. Setkáme se se zpracováním typicky dětských témat jako v případě Já mám koně od Koňaboj, Štěněcí od Žambochů a Kobylka skupiny Zuby Nehty. Některé písně působí výchovně, například Drápy brněnských Poletíme? či Ruce pražských Hm….
Další písně využívají kombinací uvedeného, či k dětským posluchačům přistupují netradiční formou, což je případ třebas Květů a jejich Medvídka nebo písně Jaro Tata Bojs.
Skladby Kobylka nebo Pingu Hop dua DVA mají hitový potenciál i pro nedětské publikum. Vysoká kvalita písní spolu s nápaditým grafickým zpracováním bookletu dělá z Bongo BonBoniéry „dospělé“ dětské album. Člověk se při jeho prvním poslechu neubrání lítosti nad tím, že časy dětství jsou nenávratně pryč. Při poslechu druhém se ovšem na tváře vrátí úsměv, doprovázený nenápadným podupáváním do rytmu.


Bongo BonBoniéra
3B
Indies, 2010


Radek Holomčík
Článek otištěn v Kult 01/11
 Přidejte k článku první komentář >> 
Květy, Jablkoň, Radůza, Žamboši, Tata bojs, album, děti, novinka, Indies
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Novotný
Normálninec
Sursum
Kniha sci-fi povídek zabývajících se řešením závažných životních témat s nadhledem, humorem a plných neotřelých a neočekávaných point... „Probudil jsem se do nezvyklého stavu. Jako vždycky jsem chtěl překontrolovat všechny zámky na dveřích, abych měl jistotu, že někdo nepřišel a v noci mi potají neotrávil jídlo, ale najednou jsem vůbec necítil nutkání něco takového dělat. Náhle mi také přišla divná různá racionální opatření typu pancéřové okenice či počítačem řízený alarm. Zkrátka a dobře, moje ochranná paranoia byla ta tam. Vůbec bych se nad tím nepozastavil a vyšel bych bezstarostně ven, nebýt vzkazu, který jsem sám sobě nechal na dveřích (součástí paranoi byl i strach z toho, že o paranoiu přijdu): „PAMATUJ, ŽE JDOU PO TOBĚ, I KDYŽ NEJSI PARANOIDNÍ“ uvědomil jsem si, že je to pravda, a ihned jsem zavolal na pohotovost do normálnince.“
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+