Výstavy

Ladislav Dydek, malíř, Itálie

Zveřejněno dne 4. 10. 2006
Zemřel malíř Ladislav Dydek
Ladislav Dydek, malíř a zakladatel skupiny Máj, narozený v Brně, činný v Praze a od roku 1969 žijící v Itálii, zemřel 6. září 2006 ve věku 87 let v italském městě Maderna, kde je také pochován.

Ladislav Dydek byl disidentem režimu, protože nechtěl malovat „sociální realismus“ a schválně se v 60. letech zaměřoval na zakázané abstraktní umění. Vlast opustil v roce 1969 zároveň s manželkou, kunsthistoričkou Jarmilou Dydkovou a jedenáctiletým synem. Zamířili do Itálie, kde zakotvili na Gardském jezeře. Velkou pomocí jim byl Don Angelo, opat kláštera karmelitánů. Dnes je v krásných prostorách kdysi poutnického místa, vedle nádherného románského kostela, umístěna stovka Dydkových obrazů. Doslova jeho pinakotéka.
Ladislav Dydek se později odstěhovat do nedalekého města Fasano, stále na jezeře, a naposled do vedlejšího Maderna. Tam 6. září 2006 zemřel a je pochován. „Zemřel ve spánku a skoro se usmíval,“ říká Jarmila Dydková.
Dydkovy obrazy jsou z velké části v kolekcích italských, německý a švýcarských sběratelů. V roce 2005 byla též uspořádána velká souhrnná výstava na zámku v Mikulově, a to ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Poslední jeho výstava se konala před několika měsíci v českém kulturním středisku v Římě.
Až do poslední chvíle byl Ladislav Dydek činný. V nedávných letech hlavně kreslil neuvěřitelně zajímavé „dvouakty“ – spojení očí, rukou i těl. V nejbližší době bude vydán výběr jeho posledních kreseb na téma Lásky a nelásky.


Svatava Vynal
 Přidejte k článku první komentář >> 
Ladislav Dydek, malíř, Itálie
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Dražan, Marek Hilšer
Tango pod Hradem
Zeď
Marek Hilšer otevřeně vypráví o tom, proč se rozhodl vstoupit do politiky, zamýšlí se nad stavem české společnosti, mluví ale také velmi upřímně o sobě, o své rodině, o složitých vztazích s rodiči, o emigraci a o návratu po listopadu 1989 zpět do rodného Chomutova. Nabízí unikátní pohled do zákulisí prezidentských voleb z první ruky. Přibližuje první zkušenosti z parlamentu. Jeho život je ovšem vedle politiky také lékařský výzkum. Specializuje se na nádory mozku, učí studenty, jezdí na lékařské mise do Afriky. Když se nevěnuje politice nebo vědě, patří kromě ženy a dcery k jeho největším vášním lezení po skalách a tango, za kterým jezdí do vyhlášených klubů po Evropě. A aby toho nebylo málo, stal se ještě včelařem. O tom všem vypráví v knížce.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+