Filmy

Zveřejněno dne 2. 3. 2012
Cinema Mundi: Čtvrteční shrnutí
Každý den navštívíme několik filmových projekcí a s bezprostředními postřehy a dojmy z nich se s vámi podělíme formou noční reportáže. První den jsme zhlédli snímky Jako bych tam nebyla, Říjen a Punk's Not Dead, všechny řazené do hlavní a tedy i soutěžní festivalové sekce.

Jako bych tam nebyla
Velmi silný zážitek přinesla hned první projekce, technicky vytříbený debut irské režisérky Juanity Wilson Jako bych tam nebyla. Křiklavá a neúprosná obžaloba především maskulinního světa natočená podle skutečných událostí odehrávajících se v průběhu bosensko-srbské války svou naturalistickou přímočarostí téměř přikovala diváky v sále.
Mladá učitelka Samira odchází ze Sarajeva za prvním zaměstnáním do malé příhraniční vísky. Tady je konfrontována válkou, společně s ostatními zajatými ženami se stává „válečnou kořistí“. Znásilňována a týrána, vzepře se myšlence, že pro své věznitele znamená méně než zvíře. Za to sklidí od ostatních žen opovržení, ale zároveň i vděčnost.

As If I Am Not There
Drama, Irsko, 2010, 109 min
Režie: Juanita Wilson
Hrají: Natasa Petrovic, Fedja Stukan, Stellan Skarsgård, Miraj Grbic
Film můžete znovu vidět: Velký Špalíček, 5. 3. v 19.30

------------------------------------------------

Říjen
Debut bratrského dua Daniela a Diega Vega Vidalových je jako nelehko vyluštěná tajenka, ke které ale její tvůrci snad úmyslně „zapomněli“ přidat doprovodný text, který by ji uvedl do kontextu. Film Říjen natáčený v hlavním peruánském městě Limě předkládá spoustu ušmudlaných otazníků.
Lichvář Clemente, do jehož tváře se většinu filmu díváme, představuje zvláštní typ hrdiny. Čestný obchodník, jehož slovo má větší váhu než podpis na smlouvě, je naprosto nepředvídatelnou figurou. Kvůli své profesi se s nikým (příliš) nebratříčkuje, za povyražením chodí do hodinového hotelu. Když mu jedna z prostitutek nechá (snad) jeho nemluvně v bytě, Clemente odmítne dát dítě do ústavu a raději si najme Sofii, sousedku. Ta ho (zřejmě) v minulosti neúspěšně sváděla a teď má možnost pokusit se o to znovu. Úsměvná (možná) starobabská či jen peruánská pověra, co má žena udělat, chce-li svést muže, vyloudí jeden z četných, byť kratičkých úsměvů.

Film ukrývá ještě jeden, zdánlivě druhořadý ale ve skutečnosti hluboký motiv.  Příběh starého (asi) tipéra, jehož spoření (zřejmě) na důchod a „utajený“ únos nemohoucí manželky z nemocnice tvoří dojímavou složku jinak poněkud utahaně plynoucího děje.

Octubre
Drama, Peru, 2010, 93 min
Režie: Daniel Vega, Diego Vega
Hrají: María Carbajal, Carlos Gassols, Bruno Odar
Film můžete znovu vidět: Velký Špalíček, 5. 3. v 15.30

------------------------------------------------

Punk's Not Dead
Mirsa, Ljak, Pasha, Guru a kdoví kdo ještě tvořili jednu z nejslavnějších punkových kapel v Jugoslávii. Tahle doba už dávno minula, republika se rozpadla, skupina už sedmnáct let neexistuje. Makedonec Mirsa žije ve Skopje a živí se jako drogový dealer a pomocník Gzima, Albánce. Účty neplatí a tak je momentálně bez elektřiny, ale protože mohutně hulí trávu, je mu to celkem jedno a nerozhodí ho ani, když se k němu po několika letech odloučení vrátí těhotná přítelkyně. Nabídka vystoupit na multikulturním happeningu v Debaru, městě s albánskou majoritou, je možností vydělat peníze a znovu se po letech poflakování stát punkerem. Začíná road movie nejprve za bývalými členy kapely přežívajícími v různých částech bývalé Titovy federace, poté na horkou půdu do Debaru na koncert.

Černá komedie Punk's Not Dead, ve které jednu z vedlejších rolí hraje skokan zelený, je velebena pro svou dokumentární složku, zachycující problematické soužití dvou etnických skupin. Koneckonců i režisér Vladimir Blazevski, projekci ve Velkém Špalíčku přítomný, se v následné diskuzi přiznal, že chtěl natočit film, ve kterém by „nebyla vidět ruka režiséra“. Zároveň ale připustil, že jen deset procent zúčastněných tvořili neherci. Ač se sám prý řadí mezi ty „normální“, jeho nízkorozpočtová pocta punkerům, anarchistům, alkoholikům a feťákům těžko mohla být zábavnější.

Pankot ne e mrtov
Komedie / Drama, Makedonie / Srbsko, 2011, 104 min
Režie: Vladimir Blazevski
Hrají: Jordan Simonov, Toni Mihajlovski, Kamka Tocinovski
Film můžete znovu vidět: Velký Špalíček, 2. 3. v 16.00


Pavel Růžička
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Blake Crouch
Zhroucený čas
Laser
Realita je rozvrácená. Zprvu se to tvářilo jako nemoc. Epidemie, která se šíří neznámými prostředky, a jež dohání své oběti k šílenství vzpomínkami na život, který nikdy nežili. Ale za běsněním, které obchází svět, však nestojí žádný patogenem. Je to jen první šoková vlna, uvolněná ohromujícím objevem – to, co je v ohrožení, nejsou naše mysli, ale samotná struktura času.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+